Yerli aşı TURKOVAC’ın kullanımı için tarih verildi! TURKOVAC onay alıyor….

Acil kullanım onayı bekleyen TURKOVAC’ın iki tesiste seri imalatı için alt yapı tamamlandı. Yerli Kovid aşısına aralık ortasında onay çıkması bekleniyor. Aşılar seri imalattan sonra 14 günlük bir testten daha geçirilip piyasaya sürülecek.
Takip et
Yerli aşı TURKOVAC’ın kullanımı için tarih verildi! TURKOVAC onay alıyor….
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi: Yerli inaktif aşı TURKOVAC’ta sona yaklaşılıyor. Acil kullanım onayı için gün sayan TURKOVAC’ın üretileceği iki tesiste de altyapı hazır. Salgın sürecinde geliştirilen yerli aşı, faz çalışmalarını başarıyla geçerek acil kullanım onayı için Kasım ayı sonunda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına gönderildi.

HER AŞIYA BARKOD

BioNTech ve Sinovac dikkate alındığında acil kullanım onayı için aralık ortasında vize çıkması düşünülüyor. Faz çalışmalarına paralel olarak seri imalat için altyapı çalışmaları da yürütüldü. Türkiye’de aşı imalatını gerçekleştirebilecek bütün tesislerin araştırmaları tamamlanarak iyi imalat uygulamaları sertifikasyonu işlemleri tamamlanmıştı.

Yerli aşı TURKOVAC’ın kullanımı için tarih verildi! TURKOVAC onay alıyor….

İKİ TESİS HAZIRDA

Bir tesiste faz çalışmaları kapsamında imalatına başlanılan TURKOVAC aşısı için ikinci bir tesis de seri üretilecek altyapıya ulaştı. TURKOVAC, şu ana kadar faz çalışmaları için belli sayıda üretilirken acil kullanım onayını takiben seri imalatı için düğmeye basılacak. Aşılardan her birinin kullanım barkodu olacak. Seri imalat sonrası alınan numuneler, analizlerinin yapılması için TİTCK laboratuvarlarına gönderilecek.

KULLANIM ÖNCESİ ANALİZ

Numunelerin analizleri, bütün dünyada uygulanmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun olarak gerçekleştirilecek. Analizler ile aşının raf ömrü boyunca, tanımlanan şartlarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirlik kontrolü yapılacak. Aşı burada da en az 14 günlük test sürecinden geçecek. Buradaki testten çektikten sonra da Turkovac, piyasaya verilecek.

Yerli aşı TURKOVAC’ın kullanımı için tarih verildi! TURKOVAC onay alıyor….

SINOVAC GİBİ İNAKTİF

Sinovac gibi inaktif bir aşı olan TURKOVAC, Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın (TÜSEB) işbirliğiyle geliştirildi. Yerli aşı çalışmalarında, gönüllülere TURKOVAC Faz-1 Kasım 2020, Faz- 2 ise Şubat’ta başlandı. Faz-2 çalışmalarında gönüllülerin aşılanması Nisan’da tamamlandı. Faz-3 klinik çalışmaları kapsamında gönüllülere haziran ayında aşılanmaya başlayarak Kasım ayında Faz-3 çalışmaları tamamlandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.