Yerli aşı Türkovac yıl sonuna kadar kullanıma hazır!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkovac’ın bu sene bitmeden acil imalat onayı ile kullanılmaya başlanacağını ve okulların kapanması dâhil herhangi bir kapanma önlemini düşünmediklerini açıkladı.
Takip et
Yerli aşı Türkovac yıl sonuna kadar kullanıma hazır!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya gelen Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Türkiye’nin yerli aşısı Türkovac çalışmalarıyla alakalı yeni gelişmeleri aktardı.

Bakan Koca’nın şu ana kadar Türkiye genelinde 118 milyon doz aşılama yapıldığı bilgisini paylaştığını yazan Acet, “Faz-3 çalışmaları için yürütülen çalışma son safhaya gelmiş vaziyette. Sinovac’la Türkovac’ın etkinliğini karşılaştırma manasında ikinci bir çalışma da öte yandan yürütülüyor” diyerek yazdı.

“Acil imalat onayı ile kullanılmaya başlanacak”

Türkovac aşıyla alakalı gönüllü sayısının henüz 3 bin rakamına ulaşılmadığı bilgisini aktaran Acet, Bakan Koca’nın Türkovac aşısıyla alakalı şu bilgileri paylaştığını yazdı:

“Türkovac, bu sene bitmeden acil imalat onayı ile kullanılmaya başlanacak. Küçük ölçekli imalat yapıldı. Büyük ölçekli imalat için acil kullanım onayı bekleniyor. Endonezya, Malezya dâhil birçok ülke, güvenilir buldukları için dört gözle bu aşıyı bekliyorlar.”

Acet, Koronavirüs ile alakalı hastanelerdeki yoğunlukla alakalı Bakan Koca’nın “Hastane yükü, son 10 haftadır stabil biçimde seyrediyor. Hatta, son bir hafta içinde hastane yükünde azalma başladı” dediğini aktardı.

Kapanma yok

Acet, kapanma olup olmayacağıyla alakalı soruya Bakan Koca’nın “Okulların kapanması dâhil herhangi bir kapanma önlemi düşünmüyoruz. Çünkü aşı var” yanıtını verdiğini yazdı.

Acet, Sağlık Bakanlığı’nın uzmanlık eğitimi ve uzman doktorların özlük haklarıyla çalışma yürüttüğünü ve yakında müjdeli bazı haberlerin gelebileceğini yazdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.