Yerli aşı ne zaman çıkıyor, onay aldı mı?

Koronavirüs aşılamasında hızı ile göz dolduran Türkiye’de yerli 17 farklı aşı çalışması yürütülüyor. Bu konuda bir adım önde olan Erciyes Üniversitesi, Faz-2 çalışmalarını sürdürüyor. 84 denek aşılanırken, Faz-3’e nisanda geçilmesi planlanıyor. Imalata ise ekimde başlanacak.
Takip et
Yerli aşı ne zaman çıkıyor, onay aldı mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye yerli Kovid-19 aşısında emin adımlarla yol alırken toplamda 17 farklı aşı çalışması yürütülüyor. 3 ineaktif, 1 DNA, 1 RNA, 2 VVnr, 7 PS, 1 LAV, 2 VLP tipi aşı çalışması bulunuyor. 1 aşı Faz-2, 3 aşı Faz-1, 8 aşı hayvan deneyleri, 5 aşı ise klinik aşamasında.

YERLİ KOVİD AŞISI EKİMDE

Türkiye’deki koronavirüs aşı çalışmasında en önde olan Erciyes Üniversitesi, Faz-2 çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar 84 denek aşılanması yapılırken, 300 gönüllü denek sayısına ulaşılması hedefleniyor. Gönüllülere 21 gün arayla 2 doz aşı yapılacak. ERUCOV-VAC inekatif tipi aşı, Faz-3’e nisan ayında, imalata ekimde, acil kullanım onayını ise kasımda alması düşünülüyor. Öbür çalışmalardan kimilerinde son vaziyet şu şekilde:

3 AŞI FAZ-1 AŞAMASINDA

-Ege Üniversitesi, DNA tipi aşıda Faz-1 aşamasında, haziranda Faz-3’e ve aralıkta da imalata, ocak 2022 tarihinde de acil kullanım onayı ya da kullanım onayı alması bekleniyor.

-Selçuk Üniversitesi, ineaktif tipi aşı çalışması Faz-1 aşamasında, temmuz ayında Faz-3’e, 2020 Mart’ta da imalata, Haziran 2020’de ise kullanım onayı almayı planlıyor.

-Selçuklu Üniversitesi öte yandan RNA tipi aşı çalışmalarının Faz-1’ini yürütüyor. Faz-3’e aralıkta, imalata Mayıs 2022 ve kullanım onayını ise Ekim 2022’de almayı hedefliyor.

-Ankara Üniversitesi, VVnr tipi aşı hayvan aşamasında, bu sene Faz-3’e geçilmesi, imalata 2022 senesinde, kullanıma ise 2023 senesinde geçmeyi planlıyor.

-Acıbadem, LAV( canlı virüs aşısı) tipi aşı hayvan aşamasında, bu sene ya da gelecek sene Faz-3’e geçmeye planlarken, imalata 2022-2023’te kullanım onayı ise 2023-2024’te alması hedefleniyor.

-Hacettepe Üniversitesi, PS tipi aşı çalışmasına devam ederken, bu sene Faz-3’e geçmeyi, imalata 2022-2023’te geçmeyi planlıyor.

BİR KAÇ AY SONRA TIPTA YERİMİZİ ALACAĞIZ

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nin aşı çalışmaları da olumlu neticeler vermeye başladı. Son vaziyetle alakalı bilgi veren Prof. Dr. Selahattin Çelebi “Deneyler neticesinde insan üstündeki faz çalışmalarına geçilecek. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda herhangi bir aksaklık olmadan devam ediyor. Birkaç ay sonunda Atatürk Üniversitesine özel Kovid-19 aşısının tıpta yerini alacağı umudu çok kuvvetli biçimde oluştu” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.