Yerli araba TOGG’un elektrik şarj altyapısı tamam!

Doğuştan elektrikli yerli araba TOGG için kritik olacak elektrikli araç şarj altyapısının bu senenin sonuna kadar yaşama geçirileceğini duyuruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ‘Ekonomi Reform Takvimi’ne göre elektrikli araçlar için şarj alt yapısının 31 Aralık 2021 tarihine kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yönetiminde yaşama geçirileceği bildirildi.
Takip et
Yerli araba TOGG’un elektrik şarj altyapısı tamam!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda yaptığı yerli araba hamlesi dünyada elektrikli araçlar konusunda öncü bir girişim olarak dikkat çekerken, Başkan Erdoğan tarafından açıklanan tarihi ekonomi reform paketinin takvimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyuruldu. Buna göre, doğuştan elektrikli olan yerli araba TOGG için büyük önem arz eden, elektrikli araç şarj altyapısının 31 Aralık 2021 tarihi sonuna kadar yaşama geçirileceğini açıklandı.

ŞARJ İSTASYONLARININ ARTMASI İLE ELEKTRİKLİ ARAÇ SAYISI KATLANACAK

Fosil yakıtın kullanımının dünyada ilerleyen senelerde giderek düşmesi beklenirken, elektrikli araçların her alanda giderek yaygınlaşması bekleniyor. Bu konuda öncü ülkelerden olan ve geleceğe yatırım yapan Türkiye’de özellikle benzin istasyonlarının seneler geçtikçe yerlerini elektrikli araç şarj istasyonlarına bırakması bekleniyor.

2 BAKANLIK EYLEMİ ÜSTLENECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı “Ekonomi Reform Takvimi”ne göre eylem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda gerçekleşecek.

Düzenleme için alakalı kurumlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Türk Standardları Enstitüsü olarak öne çıkarken, büyükşehir belediyelerinin toplu taşıma ve hizmet araçlarında elektrikli araçların kullanımının teşvik edileceği bildirildi.

YERLİ OTOMOBİL TOGG 2022 SONUNDA BANTTAN İNECEK

2023 hedefleri içinde stratejik öneme sahip projelerden biri olarak değerlendirilen Türkiye’nin Arabası projesi hedeflenen teknolojik dönüşümün öncülerinden biri olması bekleniyor.

Elektrikli arabalar için lüzumlu altyapıların tamamlanmasının sonrasında, TOGG’un ilk araçlarının 2022 senesinin son çeyreğinde seri üretimle banttan inmesi planlanıyor. Bununla birlikte 2026 senesinde araçların yerlilik oranının da yüzde 68 düzeyine yükselmesi amaçlanıyor.

İMAR PLANLARINA DA TOGG AYARI GELİYOR

Yerli araba TOGG’un yakın zamanda yaşamımıza girecek olması sebebiyle Türkiye’de Çevre ve Şehircilik alanında da düzenlemeler yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 3. Türkiye 2023 Zirvesi programına katılarak elektrikli yerli araba ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yapmış, “Yerli arabası elektrikli üretiyoruz. Bunun içinde elektrikli şarj istasyonlarına ihtiyacımız var. İmar planlarını da artık bu araçlara göre tasarlayacağız” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.