Yerli A400M uçağı fabrikada görüntülendi!

Imalat ortakları arasında Türkiye’nin de bulunduğu A400M uçakları, ‘geleceğin nakliye uçağı’ olarak görülüyor. Tank, TIR, helikopter taşıyabilen retrofit (bakım-onarım-iyileştirme) faaliyetleri İspanya, Almanya dışında bir tek ülkemizde gerçekleştiriliyor. Sadece Kayseri İkinci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yürütülen çalışmalar bu şekilde görüntülendi.
Takip et
Yerli A400M uçağı fabrikada görüntülendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de bu uçaklardan 9 tane bulunuyor. Koronavirüs salgınının başlangıcında Çin’in Vuhan şehrinden Türk vatandaşların tahliyesini de gerçekleştiren uçakların iyileştirme çalışmalarının yürütüldüğü fabrika görüntüledi.

Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda konuşlandırılan fabrikada A400M nakliye uçaklarının bütün bakımları yapılıyor. Bakım çalışmalarında fabrikada çalışan 25 personel görev yapıyor. Türk mühendislerinin tasarım ve üretimine katıldığı ilk uluslararası uçak projesi olan A400M’lerin hafif ve ağır bakımlarının yanında retrofit işlemleri de İspanya ve Almanya dışında yalnızca Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde uygulanıyor.’nın görüntülediği A400M nakliye uçağı ile tank, TIR ve helikopter taşınabiliyor. A400M uçakların bakımlarının Kayseri’de yapılması, ülke ekonomisine mühim katkı sağlıyor.

‘HAFİF BAKIMLAR 45, AĞIR BAKIMLAR 75 GÜN SÜRÜYOR’

Yerli A400M uçağı fabrikada görüntülendi!

2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürü Hava Tuğgeneral Haldun Taşan, A400M nakliye uçağının Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Belçika ve Türkiye’nin ortaklığı ile Airbus tesislerinde üretilen askeri nakliye uçağı olduğunu belirtti. Tuğgeneral Taşan, uzun menzilli olun, son teknoloji ile donatılan uçağın bakımlarının Türkiye’de Kayseri Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yapıldığını hatırlatarak, “Avrupa’da ise genelde Airbus tesislerinde yapılmaktadır. C seviyesi hafif bakımlarımız 45 gün sürmektedir. C seviyesi ağır bakımlar ise 75 gün sürmektedir. Uçak bakımlarında öncelikli olarak sörtfiyeli personel çalışması gerekiyor. Bizim personelimiz Airbus tarafından sörtifye edilmiştir. EASA standartlarındadır. Bu kapsamda 25 personelimiz var. İlerleyen dönemlerde bu sayı çoğalacaktır” diyerek konuştu.

‘ÖNEMLİ DÖVİZ KAYNAĞI SAĞLIYOR’

Yerli A400M uçağı fabrikada görüntülendi!

Retrofit çalışmalarına değinen Taşan, “Retrofit faaliyeti uçakların gerek imalat safhasında gerekse kullanım safhasında belirlenen geliştirilmesi ihtiyaç duyulan noktaların geliştirilmesi ve bunların uçaklara uygulanmasıdır. Burada uçaklara işlemleri Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından uygulanıyor. Askeri havacılık katma değeri oldukça yüksek bir sektör. Biz de bu sektörün içerisindeyiz. Dolayısı ile bu retrofit faaliyeti ülkeye mühim bir döviz kaynağı sağlayacaktır. Bizim vizyonumuz yalnızca bununla sınırlı değil. Aynı zamanda Avrupa’nın iş yüklerini de almak üstüne kurgulanmıştır. İlerleyen zamanda mühim bir döviz kazancımız olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘A400M UÇAKLARI 8 ÜLKE KULLANIYOR’

A400M uçaklarının çok sayıda ülkede kullanıldığına değinen Taşan, “A400M uçakları 8 ülke kullanıyor. 100’ün üstünde üretilmiş vaziyette. Alınan siparişler ise 180 tane. Çok yeni bir uçak. İlerleyen vakitlerde daha çok sipariş alacağını düşünüyoruz. Ülkemizde şu an 9 adet A400M uçak var. İnşallah 10’ncu uçağımız da gelecek. 9 uçakla ulaştırma faaliyetimizi sürdürüyoruz. Uçaklarımız nakliye, sıhhi tahliye, insani yardım ve askeri malzeme nakliyesinde kullanılır. A400M uçaklar uzun menzilli uçaklar olduğu için herhangi bir havada yakıt ikmali yapmadan uzun uçuşlar yapabilmektedir” diyerek konuştu.

Yerli A400M uçağı fabrikada görüntülendi!

‘RETROFİT İŞLEMLERİ BİZİM İŞİN BAŞLANGICIDIR’

Koronavirüsün başladığı dönemlerde A400M uçakların kullanıldığını belirten Taşan “Çin’in Vuhan şehrinden tahliye edilen vatandaşlarımızı bu uçaklarla getirdik. 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünün vizyonu uluslararası standartlarda dünya çapında bakım yapmak, havacılık sektörüne hizmet etmektir. Bu doğrultuda ilerlemeye devam edeceğiz. Retrofit faaliyetleri bizim işin başlangıçtır. Avrupa’ya açılan kapıdır. İlerleyen vakitlerde pazarımızı daha da genişleteceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yerli A400M uçağı fabrikada görüntülendi!

Yerli A400M uçağı fabrikada görüntülendi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.