Zuhal Ebrar Yıldız'ı Yanlışlıkla vuran polisin 9 yıla kadar hapsi istendi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde ‘dur’ ihtarına uymayan zanlılara açılan ateş sırasında 18 yaşındaki Zuhal Ebrar Yıldız’ın sırtından vurularak yaşamını yitirmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Zuhal Ebrar Yıldız'ı Yanlışlıkla vuran polisin 9 yıla kadar hapsi istendi

Beyoğlu'nda geçtiğimiz sene 11 Aralık'ta 18 yaşındaki Zuhal Ebrar Yıldız, evine döndüğü esnada yağma zanlıları ile polisin arasında kaldı. Polisin silahından çıkan kurşunun, genç kızın sırtına isabet ettiği ve ölümüne neden olduğu olaya ilişkin iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede yağma suçundan haklarında yakalama kararı bulunan 2 zanlının motosikletle kaçtıkları, polis memuru olan A.D. ve H.B.'nin arkalarından ateş açtıkları anlatıldı. O sırada olay yerinden yaya olarak geçmekte olan Zuhal Ebrar Yıldız`ın sırt kısmına bir tane mermi isabet etmesi neticesi yaşamını yitirdiği söylendi. Zuhal Ebrar Yıldız`ın vücudundan çıkarılan merminin A.D.'ye ait olduğu belirlendi.

KAMERA ÇÖZÜMÜ İDDİANAMEDE YER ALDI

Kamera görüntülerinin çözümünün de yer aldığı iddianamede Zuhal Ebrar Yıldız saat 19.04 sıralarında kamera açısına girdi. Genç kız farkında olmadan polis ekiplerince aranan zanlıların kaçış istikametine doğru yürüdü. A.D. beylik tabancası ile motosiklet ile kaçan zanlıların lastiğine, yani yere doğru ateş etti. O kurşunlardan biri Zuhal'in sırtına isabet etti. Kaçarken Zuhal Ebrar Yıldız'ın yanından geçtiği esnada şüpheli Yıldız'a motosiklet ile isabet etti.

"KARANLIK BİR YOLDU ÖLEN ŞAHSIN GEÇTİĞİNİ HİÇ GÖRMEDİM"

Savunmasında 10 senedir polis memuru olarak İstanbul'da görev yaptığını söyleyen şüpheli A.D., "Yakalamak istediğimiz zanlılardan biri elini beline doğru götürdü. Sonrasında iki şahıs da motosikleti çalıştırarak üstüme doğru sürmeye başladılar. Kendilerine "dur polis" ihtarında bulundum. Fakat durmamaları silahın bana doğrultulduğunu düşündüğüm için motosikletin teker kısmına doğru ateş etmeye başladım. Şahısların gittikleri yol site içerisinde kaldırımlı ve karanlık bir yoldu. Bu yolda giden motosikletlerden başka ne ölen şahsı ne de başka bir kişinin geçtiğini görmedim. Şahıslar motosiklet ile bu yoldan uzaklaşırken beyaz motosikleti kullanan zanlının bir şahsa çarptığını gördüm. Ben ilk başta çarpma neticesinde bu şahsın düştüğünü sandım. Zuhal Ebrar Yıldız'ın vurulduğunu hastanede öğrendim. Benim asla ne şahısları ne de olay yerinde bulunan başka vatandaşları vurmak gibi bir kastım söz konusu değildi " şeklinde konuştu.

9 SENEYE KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianameye göre; polis memuru A.D., kaçan zanlıların arkasından yere doğru üç el ateş etti. Bu atışlardan bir tanesi yerden sekerek Yıldız'a denk geldi ve ölümüne neden oldu. İddianamede şüpheli polis memuru A.D.'nin mesleği gereği sahip olduğu bilgi, tecrübe ve eğitimi göz önünde bulundurarak eyleminin neticelerini istemese de öngörebilecek vaziyette olduğu söylendi. A.D.'nin "Bilinçli Taksirle Öldürme" suçundan 2 sene 8 aydan 9 seneye kadar hapsi talep edildi.

Zuhal Ebrar Yıldız'ı Yanlışlıkla vuran polisin 9 yıla kadar hapsi istendi
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın