Emeklilik sonrası hobi olarak başladı yeni mesleği oldu

Şanlıurfa’da yaşayan 66 yaşındaki Abdulkerim Dörtbudak, emekliliği sonrası hobi olarak başladığı unutulmaya yüz tutmuş keçecilik mesleğini 13 senedir yaşatmaya çalışıyor.

Emeklilik sonrası hobi olarak başladı yeni mesleği oldu

Bir zamanların gözde mesleği olan keçecilik, gelişen teknolojiye yenik düşüyor. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan tarihi Sipahi Pazarında, emekli olduktan sonra hobolarak keçecilik işiyle uğraşmaya başlayan Abdulkerim Dörtbudak, 13 senedir unutulmaya yüz tutmuş mesleği 5 metrekarelik dükkanda yaşatmaya çalışıyor.

"Artık bu mesleği yapacak kimsede yok"

Uzun senelerdir insanlığa yararlı bir birey olmak için mesleği sürdürdüğünü söyleyen usta Dörtbudak, "Şanlıurfa doğumluyum. Devlet Su İşlerinden emekli oldum. Bir arkadaşımın sayesinde, Allah'ın sayesinde bu dükkanda oturmaya çalışıyorum.

Ben 12-13 yıldır bu işi yapıyorum, 66 yaşındayım. Artık bu mesleği yapacak kimsede yok. Gelmiyorlar, herkes üniversite okuyor, okusunlar daha iyi aydın kişi oluyorlar ama beyinden aydınlık olmasınlar, kalpten aydınlık olsunlar, Kalpte aydınlık olsunlar. Bu keçenin orijinal yapılışı ayrı, benim dikmem ayrıdır. Bunun orijinal yapılışı 2 günü bulur, hatta daha çok da olur.

Makine olarak tabii daha kısa sürede yapılıyor. Bunun yapılışı zordur, hatta eski ustaların birçoğu da astım hastası olurlardı, tozdan dolayı, Ben de şu anda aynı tozun içindeyim. Fiyatları da kalitesine göre değişiyor, 500 ile 1000 TL arasında fiyatları değişiyor. Bu keçeden yapılan halı, bel fıtığına çok iyi geliyor, üstünde yattığınız zaman vücudunuzu dinlendiriyor. Sabah uyandığınızda kendinizi dinç bir biçimde hissediyorsunuz. Güzel bir biçimde uykudan uyanıyorsunuz. Sert bir zemin üstünde uyuyorsunuz, sert zemin daima iyidir. Sünger insanı terletir. Bu keçeden yapılan halı yazın serin kışın ise sıcak tutar" şeklinde konuştu.

"Bunun üstünden hayvan geçmez"

Dörtbudak, "Bunun üstünde yılan ve akrep yürüyemez. Hayvan üstünde yürüdüğü zaman karnını gıdıklar. Yünlü olduğu için, hayvan üstünde yürümez. Yağmur işlemez ve uzun ömürlüdür. 80 yaşında olan keçe gördüm, benden daha büyük. Ara Sıra buraya bana getirip satıyorlar. Ben de diyorum ki en azından babanın kokusu bu keçeden geliyor neden satıyorsun diyerek söylüyorum. Götür evde bir pamuklu yüz çek, evinde kullan diyorum. Pamuklu yüzden başka yüz de olmaması gerekir, niye diyecek olursanız pamuklu yüz terletmez. Naylon yüz çekilirse terletir. Ben de hobi olarak gelip başladığım bu meslekte insanlar faydalansın diyerek devam ediyorum, 12-13 senedir devam ediyorum" ifadelerini kullandı.

Emeklilik sonrası hobi olarak başladı yeni mesleği oldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın