Yer Kastamonu: Aç Kalan Ayı Köye İndi!

Doğal alanda beslenme sıkıntısı yaşayan ayılar köye inerek üreticilerin arı kovanlarını parçaladı.

Kastamonu ormanlarında sıkça bulunan boz ayılar köylere inmeye başladı. Doğal yaşam alanlarında yemek sıkıntıyı yaşayan ve aç kalan ayılar yerleşim alanlarını tehdit etmeye başladı. Son olay ise Aktaştekke Köyü’nde meydana geldi. Köye inen boz ayı, bir üreticinin 6 adet arı kovanını parçalayarak balları yedi. Üreticinin tüm arıları de telef oldu.

Özellikle gece saatlerinde köylere gelen ayılar bölge halkının da korkulu rüyası oldu. Köy muhtarı da olayla ilgili konuşurken büyük korku yaşadıklarını ve hemen hemen her gün benzer şikayetler geldiğini vurguladı. Geçen senelere göre bu sene bölgedeki ayı sayısında ciddi bir artış olduğunu vurgulayan muhtar yetkililerden yardım istedi.

AV TÜFEĞİ SATIŞLARI PATLADI

Köylüler ise kendi tedbirlerini almaya başladı. Bölgede av tüfeği satışları patlarken yıllardın ayılarla bir sorun yaşamayan köylüler geçim kaynaklarını ve canlarını korumak için bu yönteme başvurduklarını dile getiriyor. Ayıların şimdilik sadece arı kovanlarına saldırdığını söyleyen köylüler çiftlik hayvanlarının hayatından da endişe ediyor. Çünkü ayıların yalnız yakaladığı inek ve koyunlara saldırdığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı