Apple iPhone'lara QR kodlar ekledi! Amaç üretim dolandırıcılığını önlemek

Apple, üretim dolandırıcılıklarını önlemek için her iPhone'da küçük QR kodları kullanıyor. Kullanıcılar durumun farkında bile değil… İşte haberin detayları…

Apple iPhone'lara QR kodlar ekledi! Amaç üretim dolandırıcılığını önlemek

Apple, üretim dolandırıcılıklarını önlemek için her iPhone'da küçük QR kodları kullanıyor. Kullanıcılar durumun farkında bile değil… İşte haberin detayları…

Apple, üretim kalitesini artırmak ve malzeme israfını azaltmak için iPhone ekranlarına QR kodları uyguladı. Bu QR kodları her ekrana kazınmıştır ve Apple'ın Lens Technology ve Biel Crystal tedarikçilerinin ekran kalitesini yakından izlemesine ve değerlendirmesine olanak tanır. The Information tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu yeniliğin malzeme israfını %30'dan %10'a düşürdüğü bildiriliyor.

Üretim Kalitesini İncelemek için QR Kodlarının Uygulanması

Teknoloji devi, iPhone ekranları için yenilikçi bir barkod girişimine büyük yatırım yaptı. Her ekrana, biri çerçevenin iç kenarına ve diğeri farklı bir konuma 0,2 mm boyutunda küçük bir barkod yerleştirdiler. 

Bu girişim, ekran kusurlarını önemli ölçüde %30'dan %10'a düşürerek Apple için önemli maliyet tasarrufları sağladı. Ayrıca Apple'ın üretim kalitesi üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmasını sağlayarak tedarikçilerin hatalı olduğu iddia edilen ekranlar için ücret talep etmesini engelledi.

Apple başlangıçta iPhone ekranlarına QR kodları eklemeye çalışırken ekranları zayıflattığı ve kod konumuna yakın düşme testleri sırasında çatlaklara neden olduğu için zorluklarla karşılaştı. Ancak yeni tarama yöntemleri geliştirerek ve camdaki aşırı derin aşınmaları önlemek için mikroskobik lensler kullanarak bu sorunların üstesinden geldiler.

iPhone ekranlarındaki QR kodları farklı amaçlara hizmet ediyor: Küçük olan hatalı olarak bildirilen ekranları araştırırken, büyük olan gerçekten hatalı ekranları tespit ediyor, tedarikçiyi belirliyor ve potansiyel olarak belirli üretim partilerine kadar daraltıyor. Bu ilerleme, üretim kalitesini artırdı ve israfı azalttı; bu da Apple'ın sıkı kalite kontrolünü sürdürme konusundaki stratejik kararlılığını yansıtıyor.

AppleInsider'a göre her iki teşhir firması da zorla çalıştırma iddialarıyla karşı karşıya kalırken, Apple bu iddiaları yeterince ele almamakla suçlandı. Ancak Apple firmaları ve üretim sorunlarını izlemeye devam ediyor.

Şu ana kadar Apple 15 serisinde aşırı ısınma ve USB-C kablo komplikasyonları gibi sorunlar yaşanıyor. Bu cihazlar 3 nm yonga setleri kullanıyor; Apple A17 Pro bunlardan ilki. Analist Ming-Chi Kuo, gelecek yıl bu teknolojiye olan talebin zayıf olacağını tahmin ederek Apple'ın 3nm çip siparişlerini azaltmasına yol açacak.

Apple iPhone'lara QR kodlar ekledi! Amaç üretim dolandırıcılığını önlemek

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın