Yeni Zelenda’dan Türkiye’ye Karşı Haka Dansı

A Milli Erkek Basketbol takımımız FIBA 2019 Dünya Kupası O grubu klasman maçında Yeni Zelanda ile karşılaştı. Maç öncesi Yeni Zelanda’lı oyuncuların ‘Haka Dansı’ dikkat çekti. Karşılaşma 102-101 Yeni Zelanda’nın üstünlüğü ile bitti.

2019 FIBA Dünya Kupa’sı macerasına Japonya maçı ile başlayan ve güzel bir galibiyet alan A Milliler, son saniyelerde ABD’ye yenildikten sonra Çekya karşısından da mağlup ayrılarak yoluna Olimpiyat Elemeleri ile devam etti.

A Milliler’in bugün oynadığı maçta, Yeni Zelanda’lı basketbolcuların yaptıkları ‘Haka Dansı’ güzel görüntülere sahne oldu. Dünya Şampiyonası için Çin’de bulunan Hürriyet Spor Muhabiri Fatih Saboviç sosyal medya hesabından ‘Haka Dansı’ ile ilgili bilgiler  verdi.

Haka Dansı’nın köklü bir tarihe sahip olduğunu belirten Saboviç, bu dansın temelinin 1820’lere dayandığını ve Yeni Zelandalılar tarafından misafir karşılama, düşmana karşı güç gösterisi yapma, önemli bir cenaze töreni ve kutlama günlerinde yapıldığını belirtti.

Paylaşımında bu dansın ‘Ka Mate’ versiyonuna değinen gazeteci, “Yeni Zelanda’nın kuzey adasındaki Ngāti Toa kabilesinin şefi Te Rauparaha’nın düşmanı Ngāti Maniapoto ve Waikatoluların elinden kurtuluşunu anlatıyor. Te Rauparaha düşmandan kaçarken bir çukura girip orada ölüm ve yaşam arasında gidip geliyor. Maori mitolojisinde Güneş Tanrısı’nın (Tama-niu-te-ra) 2 eşi vardır. Biri yaz tanrıçası Hine-raumati diğeri kış tanrıçası Hine-takurua. Haka ise Hine-raumati’nin sıcak havalarda açığa çıkan titreşimlerinden gelir ve Hine-raumati ile Güneş Tanrısı’nın oğlu Tane-rore’nin dansıdır. “Ka Mate” versiyonunun sözleri, “Ölüyorum” ile başlar. Te Rauparaha’nın çukurda saklanırken umudunu kaybettiği anları işaret eder. Devamında, “Ka Ora” ise “Yaşıyorum” anlamında. Bu kısım düşman savaş şefinin Te Rauparaha’yı çukurdan çıkarıp ona kötü davranmamasını ifade eder.” diyerek dansın ‘Ka Mate’ versiyonunu anlattı.

Dansın Güneş Tanrısı’na ithaf edildiğini ifade eden Fatih Saboviç, dans sırasında şarkıda söylenen sözleri de paylaştı. Şarkının sözleri;

Ölebilirim! Yaşayabilirim! İşte bu kıllı adam.

Güneşi çağıran ve parlatan. Yukarı doğru bir adım, bir adım daha! Yukarı doğru bir adım, bir tane daha!

Güneş Parlıyor.

Bu dans 2014 yılında oynanan maçta da yapılmıştı. Yeni Zelandalıların yaptığı Haka Dansı tartışma yaratırken, o dönemin Milli Takım oyuncuları Yeni Zelandalıların dansı sırasında sırtlarını dönmüştü.

Yeni Zelenda’dan Türkiye’ye Karşı Haka Dansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı