Yeni Zelanda, sınırlarını açmayı düşünmüyor!

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern,koronavirüse karşı verdikleri mücadeleyi kazanan ülkesinin sınırlarının, Avustralya dışındaki ülkelere "uzun süre" kapalı kalacağını duyurdu.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile telekonferans taktiğiyle gerçekleştirdiği toplantıda ele alınan konular ve Kovid-19 salgınını engellemek maksadıyla kapatılan sınırların ne zaman açılacağı ile ilgili açıklamada bulundu.

Toplantıda, Avustralyalı ve Yeni Zelandalıların iki ülke arasında yaratılacak güvenli bir bölgeden seyahat edebilmesinin ele alındığını söyleyen Ardern, her iki ülkenin de virüsle mücadeledeki başarısından dolayı bunun mümkün olabileceğini kaydetti.

Geçen hafta salgına karşı verdikleri savaşı kazandıklarını açıklayan ve son iki günde yeni vaka tespit edilmeyen ülkesinin sınırlarının Avustralya dışındaki ülkelere kapalı kalacağını bildiren Ardern, “Sınırlarımız dünyanın geri kalanı için uzun süre kapalı kalacak.” ifadesini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDA GÜVENLİ SEYAHAT HATTI OLUŞTURULACAK

Yeni Zelanda ve Avustralya’nın “güvenli bir seyahat bölgesi” yaratılması için başladığı görüşmelerin pozitif geçtiğini bildiren Ardern, “Güvenli bir seyahat bölgesi karşılıklı olarak yararlı olacak, ticaret ve ekonomik toparlanmamıza yardımcı olacak, turizm ve ulaşım sektörlerini başlatmaya yardımcı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Avustralya Başbakanı Morrison da yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki seyahat yasaklarının kaldırılmasının biraz zaman alacağını fakat bunun normale dönüşün bir parçası olduğu için toplantıda ele alındığını belirtti.

Hem Avustralya hem de Yeni Zelanda’nın dünyanın geri kalanıyla ileride tekrar bağlantı kuracağını ancak bunun önce iki ülke arasında olması gerektiğinin söyleyen Morrison, “Bunun olabileceğini görüyoruz ama önümüzdeki hafta gerçekleşecek bir şey değil.” şeklinde konuştu.

Kovid-19’a karşı mücadelede mühim başarı elde eden Yeni Zelanda’da virüs sebebiyle toplam 20 kişi yaşımını yitirirken, Avustralya’daki can kaybı 97 olarak kaydedildi.

Son 48 saatte yeni vaka görülmeyen Yeni Zelanda’da virüs belirlenen 1486 kişiden 1302’si iyileşmiş vaziyette. Resmi verilere göre virüs bulaşan 6 bin 825 Avustralyalıdan 5 bin 859’u iyileşti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı