Yeni Yargı Paketi’nin Bazı Maddeleri TBMM’de Kabul Edildi

Yeni Yargı Paketi'nin bazı maddeleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde tespit edilen amaç ve hedefler kapsamında düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek kanunlaştı.

AVUKATLARA GRİ PASAPORT GELİYOR

Yasaya göre, baroya kayıtlı ve en az 15 sene kıdemi olan avukatlara hususi damgalı pasaport verilecek. Fakat avukatların haklarında, Türk Ceza Kanunu’nda bildirilen suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu çerçevesine giren suçlardan sebeple soruşturma ya da kovuşturma olmaması koşulu aranacak.

OHAL MAĞDURLARINA MÜJDE

OHAL döneminde yayınlanan KHK’lerle pasaportları iptal olanlara, haklarındaki idari ya da adli işlemler lehine sonuçlanmış ise pasaportları geri verilecek. Bu şekilde pasaportları iptal olanlar ya da pasaport istekleri kabul edilmeyenlere, belirli şartların olması halinde kolluk birimleri tarafından gerçekleştirilecek araştırma neticesine göre İçişleri Bakanlığı tarafından pasaportları verilebilecek. Bu maddeden, OHAL çerçevesinde kabul edilen yasalar gereğince kamu vazifesinde atılmaları ya da rütbelerinin sökülmesi sebebiyle pasaportları iptal olanlar, OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK’nin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 5. maddesi ve 375 sayılı KHK’nin geçici 35. maddesi gereğince pasaportları iptal olanlar, mahkemeler tarafından yurt dışına çıkmaları yasaklananlar dışında olmak üzere pasaportları iptal olanlar ile haklarında pasaport verilmemesine dönük idari işlem tesis edilmiş olanlar faydalanacak.

Fakat haklarında aynı sebeplerden dolayı süren herhangi bir idari, adli soruşturma, kovuşturma olmaması, kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine ya da düşmesine karar verilmesi, mahkumiyet kararında cezasının bütünüyle infaz edilmesi ya da ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi koşulları aranacak.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı