Yeni Yargı Paketi Teklifi Nedir, Neleri İçeriyor?

AK Parti 1. yargı paketi teklifini dün TBMM Başkanlığı'na verdi. Peki teklifte hangi değişikler var. İşte yeni yargı paketindeki tekli edilen değişiklikler...

Yargı sisteminde yeni düzenlemeler içeren 1. Yargı Paketi yasa teklifi, dün TBMM Başkanlığı’na verildi. 68 maddeden oluşan taslak metin özü korunarak 39 maddeye düşürüldü. Teklifle, ABD’deki gibi ‘Basit yargılama’ Avrupa’da bazı devletlerde uygulamada olan ‘duruşmasız yargılama’ düzenlemesi geliyor. Paketin ayrıntıları ise şu şekilde:


15 YILI BİTİREN AVUKATLARA YEŞİL PASAPORT

Teklifle 15 seneyi bitiren avukatlara, vize rahatlığı sağlayan yeşil pasaport verilecek. Arabuluculuk sisteminin çerçevesi genişletilecek. Hakim, savcı, avukat, noterlik için sınav sistemi getirilecek. Buna göre ‘hukuk mesleklerine giriş sınavı’ olacak ve bu sınavda başarılı olanlar (100 üstünden en az 70 puan) diğer kurallara göre işleme devam edecek. Yeni uygulama önümüzdeki seneden itibaren fakülteye kaydını gerçekleştirenler için geçerli olacak.

OHAL DÖNEMİNDE EL KONULAN PASAPORTLAR GERİ VERİLECEK

5 senenin altında hapis cezası bulunanlara, Yargıtay yolunu engelleyen düzenleme değişiyor, Yargıtay’a temyiz başvurusu yapabilmelerinin yolu açılıyor. 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından OHAL döneminde el konulan pasaportlar tekrar verilecek. Bunun için ya mahkeme kararı veya İçişleri Bakanlığı’nın yeniden inceleme yapması yeterli gelecek.

ELEŞTİREL HABER SUÇ SAYILMAYACAK

Eleştirel haberler sebebiyle haklarında Terörle Mücadele Kanunu’ndan (TMK) işlem gerçekleştirilen kişilere dönük düzenleme geliyor. TMK’da terör örgütü propagandasını yapan maddeye, “Haber verme sınırlarını geçmeyen ya da eleştiri maksadıyla gerçekleştirilen düşünce açıklamaları suç oluşturmaz” ifadesi geliyor. Gerekçesinde, “…ağır, sert ya da incitici nitelikte de olsa eleştiri hakkı kullanıldığında kişiye yaptırım uygulanamayacak olması, demokrasinin vazgeçilmez gereğidir” denildi.

TUTUKLAMA İÇİN SOMUT DELİL GEREKECEK

Tutuklama için ‘suçun işlendiği hususunda kuvvetli şüphe’ yeterli olmayacak, ‘kuvvetli şüphenin varlığını ifade eden somut kantların bulunması’ koşulu aranacak. İddianameler de somut delil olmadan düzenlenemeyecek. Tutukluluk süreleri, 15 yaşını geçmemiş çocuklar açısından yarı oranında, 18 yaşını geçmemiş çocuklar açısından ise dörtte üç oranında uygulanacak.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı