Yeni torba yasa düzenlemesi için acilen hazırlıklar başladı!

Meclis tatile girmeden önce acil çıkarılması gereken konularla alakalı hükümet kanun teklifi hazırlığına girişti. Torba kanunda vadesi gelmemiş çeke ödeme ertelemesinden kentsel dönüşümdeki mecburiyet oranlarına, altyapı yatırımlarında vatandaştan alınacak paydan müsilajla mücadeleye kadar birçok madde yer alıyor.
Takip et
Yeni torba yasa düzenlemesi için acilen hazırlıklar başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hükümet, Meclis tatilinden önce acilen çıkartılmasına karar verdiği konuları içeren bir torba teklif hazırlıyor. Teklifte, müsilajla mücadele maddesinden, vadeli çek sürelerini değiştiren hükümlere kadar çok sayıda düzenleme olacak.

Kanunda, alt yapı yatırımları için vatandaştan alınan paya sınır getirilmesi de konulacak. Edinilen bilgiye göre, hazırlıkları son aşamaya getirilen torba teklifte, çok sayıda bakanlığın önerileri bulunuyor. Temmuzun ilk yarısında yasalaştırılması beklenen torba teklifte, özetle şu hükümler yer alacak:

MÜSİLAJ MADDESİ

Deniz kirliliği ve müsilajla mücadele kapsamında, belediyelerin yükümlülüklerine ilişkin düzenleme yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önerdiği maddeye göre, belediyelerin atık suları bertaraf etme, buna yönelik biyolojik arıtma tesisleri yapma gibi yetki ve görevlerini tespit edilen sürede yerine getirmezlerse, bu görev ve yetkiler bakanlığa devredilecek.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre süreç, işbirliği protokolleri ile götürülecek. Fakat, arıtma tesisi yapmayan belediyenin merkezi bütçeden alacağı payda kesinti yapılması da öneriler arasında bulunuyor.

Yeni torba yasa düzenlemesi için acilen hazırlıklar başladı!

VADESİ GELMEYEN ÇEKLER

Çekin vadesi gelmeden bozdurulmasını erteleyen düzenleme tekrardan uzatılıyor. Vadeli çekin erken bozdurulması uygulaması hakkında düzenlemenin süresi 31 Aralık 2021’de dolacak.

Çekin vadesi gelmeden ödenebilmesini sağlayan mevcut kanundaki hüküm ertelenmişti. Pandemi sebebiyle yeni mağduriyetler yaratmamak için çeklerin zamanından önce bozdurulması önlenecek. Salgın sebebiyle çeklerin ödeme sürelerinin ertelenmesi sebebiyle bu sürenin 2023 yahut 2025’e kadar uzatılması planlanıyor.

ORTAKLIK PAYI

İmar Yasası’nda yer verilen ‘ortaklık payına’ sınır getiriliyor. Cami, yol, hastane, okul gibi alt yapı yatırımları yapılırken, vatandaştan alınan pay değiştirilecek. Bu kesintilerin belediyeler tarafından farklı farklı uygulandığı, iki defa talep edildiğine ilişkini problemler yaşanıyordu.

Konunun mahkemeye götürülmesinden sonra mahkemeler bu kesintinin ikinci defa alınamayacağına karar verdi. Bu sebeple düzenleme yapılacak. Belediyeler tarafından yapılacak bu kesintinin yüzde 45’i geçemeyeceği, fakat bu miktarın iki kerede alınabileceği hükme bağlanacak.

PERSONEL HÜKÜMLERİ

Torba teklifte, Sağlık Bakanlığı ile SGK’da çalışan eczacıların maaşlar farklarını ortadan kaldıran hükümler de olacak. Öte Yandan, Gümrüklerde uyuşturucu yakalanmasına yardımcı olan personelin ödüllendirilmesine ilişkin düzenleme yapılması planlanıyor. Düzenlemeye, kentsel dönüşüm uygulaması yapılan bölgelerde, uygulanan mecburiyet oranların tekrardan düzenlemesine ilişkin hükümlerin konulması da tartışılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.