Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya açıklaması sonrası gözler AK Parti’nin yapacağı çalışmaya çevrildi. Ekim ayında Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemede özellikle Almanya modeli yakından inceleniyor. Çalışmaları anlatan Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, “Sosyal medyada dezenformasyon yapanlara 1 seneden 5 seneye kadar hapis ve sosyal medyayı bir müddet kullanamama gibi cezalar getirilmeli” önerisinde bulundu.
Takip et
Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti’nin, ekim ayında Meclis gündemine getirmeyi planladığı sosyal medya çalışmasıyla alakalı detaylar ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgiye göre sosyal medya hakkında Meclis’te düzenleme yapmayı planlayan AK Parti, yeni anayasa çalışmasına da bazı hükümler koymayı amaçlıyor.

Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!

Almanya, Fransa, İngiltere ile AB ülkelerinin yaptığı sosyal medya çalışmalarını da tek tek inceleyen AK Parti, Türkiye’ye özel bir model getirmeyi hedefliyor. Özellikle Almanya modelinin yakından incelendiği, bazı cezai yaptırımlar getirilmesinin planlandığı ifade ediliyor.

‘SANSÜR SÖZ KONUSU DEĞİL’ Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!

AK Parti Afyon Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, Meclis gündemine gelmesi planlanan çalışmayla alakalı görüşlerini ve önerilerini anlattı.

Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!

Hürriyet’ten Gizem Karakış’a konuşan Özkaya, şunları belirtti: “Burada bir sansür söz konusu değil. Daha önce de sosyal medya hakkında bir yasa çalışması yapmıştık. O zaman da aynı münakaşalar meydana geldi, ‘sansür’ dendi ancak niyetin sansür olmadığı görüldü. Pek çok AB ülkesi Türkiye ile aynı tehdidi yaşıyor. Toplumun geniş kitlelerini baskı altına alıyor, normal hayatta suç olan sosyal medyada da suç ancak fake hesaplar sebebiyle suçla etkin mücadele yapılamıyor. Bu çözülmeli, herkesin kimliği bilinmeli. Sosyal medyada bir yalan haberi ya da terör suçunu, dezenformasyonu milyonlarca insan duyuyor.”

4 BAŞLIKTA İNCELENİYOR Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!

“Almanya, terör ve şiddet hakkında 2017’de ceza yasasını değiştirdi. Almanya katalog suçları 4 başlıkta yaratmış. Bunlar ‘terör’, ‘cinsel suçlar ve pornografi’, ‘din ve vicdan özgürlüğüne hakaret’, ‘yalan haber, dezenformasyon ve mezenformasyon. Dezenformasyon, yalanın bilerek yaygınlaştırılması, mezenformasyon ise bilmeden yaygınlaştırılması. Bizde de bu başlıkları göz önüne alarak çalışma yapılıyor. Almanya, Fransa gibi ülkeler bu konuda düzenleme yapmış. İngiltere ise üstünde çalışıyor.”

Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!

“Almanya dezenformasyon yapan bir sosyal medya kullanıcısına 1 seneden 5 seneye kadar suç ibraz etti. Türkiye’nin de bu cezaları mutlaka getirmesi gerekiyor. Ceza Yasası’nda ifade özgürlüğünü sınırlamayan, kamuya açık sosyal paylaşım ve ifade özgürlüğü alanında bilginin doğru yayılmasını sağlayan bir düzenleme için çalışma yapabiliriz.”

YENİ ANAYASADA SOSYAL MEDYA MADDELERİ Yeni sosyal medya yasası için Almanya’dan ilham alınıyor!

Yeni anayasada, sosyal medya ve internet kullanımına yönelik dezenformasyonun engellenmesi için bazı maddelerin de alması planlanıyor. Bu kapsamda Twitter, Facebook ve Google gibi küresel firmaların, iletişimi kontrol etme tehdidi ile sosyal medyadaki dezenformasyonu engellemek için bazı maddelerin anayasaya eklenebileceği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.