Yeni sosyal medya düzenlemesinde yalan habere yer yok!

Sosyal medya düzenlemesiyle alakalı süreci hızlandıran AK Parti, cezai yaptırımlar için ifade özgürlüğüyle çelişmeyecek formül arayışında. Yalan haberlerde yalnızca paylaşımı yapan değil sosyal medya platformları da sorumlu tutulacak.
Takip et
Yeni sosyal medya düzenlemesinde yalan habere yer yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal başkanlığında önceki gün TBMM’de yapılan toplantıya Adalet, Ulaştırma Bakanlıkları ve İletişim Başkanlığı yetkilileri katıldı. Edinilen bilgiye göre, toplantıda Almanya, Fransa gibi ülkelerin sosyal medya düzenlemeleri tekrar incelenirken, dezenformasyon ya da yalan haberi, “organize, örgütlü ve bilinçli” biçimde yayan sosyal medya kullanıcısına verilen cezai yaptırımlar tekrar gözden geçirildi.

Yeni sosyal medya düzenlemesinde yalan habere yer yok!

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, Almanya’nın düzenlemesinde dezenformasyon ve yalan haber paylaşımında bulunanlara 1 seneden 5 seneye kadar hapis ve sosyal medyayı bir müddet kullanamama cezaları yer alıyor. AK Parti’li yetkililer bir cezai yaptırımın gerekliliği üstünde değerlendirmeler yaparken, bu yaptırımın Anayasa’nın 26. Maddesi’nin 1. fıkrasında yer verilen “herkes düşünce ve kanaatlerini toplu olarak açıklamada ve yayma hakkına sahiptir” maddesi kapsamında olması ve bu madde ile çelişmemesi gerektiğini savunuyor. Bu kapsamda ifade özgürlüğünü kısıtlamayacak, sosyal medyada güvenliği sağlayacak bir düzenleme için dünya örnekleri incelenmeye devam edilecek.

Yeni sosyal medya düzenlemesinde yalan habere yer yok!

Bir paylaşımın dezenformasyon ya da yalan haber olduğuna nasıl karar verileceği en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) içerisinde sosyal medyayı denetleme görevini yürütecek “Sosyal Medya Başkanlığı” kurulmasının planlandığı öğrenildi.

YALNIZCA YAYAN DEĞİL Yeni sosyal medya düzenlemesinde yalan habere yer yok!

Dezenformasyon ya da yalan haber paylaşımlarında yalnızca yayanın değil, paylaşımın yapıldığı sosyal medya platformunun da sorumlu olacağı söyleniyor. Başkanlık sosyal medya firmasından, paylaşımla alakalı rapor isteyebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.