Yeni sosyal medya düzenlemesi ile Sosyal Medya Başkanlığı kurulacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan sosyal medya düzenlemesiyle yalan terörüne darbe vurulacak. Düzenlemenin ekimde Meclis’e sunulması beklenirken, Sosyal Medya Başkanlığı’nın kurulması da gündemde.
Takip et
Yeni sosyal medya düzenlemesi ile Sosyal Medya Başkanlığı kurulacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Orman yangınları, sel felaketi ve mülteci karşıtlığıyla alakalı sosyal medya üstünden düzenlenen yalan bombardımanı bardağı taşırdı. Temmuz 2020’de günlük erişimi 1 milyon fazla olan sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma mecburiyeti getiren AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’ye karşı bir operasyon sahası haline gelen sosyal medyadaki yalan terörüne çözüm bulmak için çalışmalarda son aşamaya geldi.

50 MİLYON EURO CEZA

Ekim ayında Meclis’e sunulması planlanan yeni düzenleme için pek çok ülke örneği incelenirken, Almanya ve Fransa modelleri ön plana çıktı. Almanya, Ekim 2017’de yürürlüğe giren NetzDG isimli kanunla, sosyal medyadaki provokatif paylaşımlara karşı sert önlemler aldı. Kanun gereği uygunsuz bulunan içerikler 24 saat içerisinde silinmek mecburiyetinde. Silinmezse sosyal ağlara 50 milyon euroya kadar para cezası verilebiliyor. Mahkeme kararı olması halinde, suç içerikli paylaşım yapan kişinin bilgileri, şikayetçiyle paylaşılabiliyor. Fiziksel şiddet ve cinsel saldırı tehditleri üç seneye kadar, hakaret ise iki seneye kadar hapisle cezalandırılabiliyor. Fransa ise sosyal medyadaki dezenformasyon karşı hazırlanan “Avia Kanunu”nı 13 Mayıs 2020’de yürürlüğe koydu.

1 SAATTE SİLİNİYOR

Kanun kapsamında küfür, ırkçılık, nefret suçu, terör ve çocuk istismarı, din ve dil odaklı hakaretler zararlı içerik kapsamına alındı. Zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde terör ve çocuk istismarı paylaşımlarının 1 saat içerisinde kaldırılması koşulu getirildi. Kanunlara uymayan bireylere 250 euro, firmalara ise 1 milyon 250 bin euro para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

AĞIR YAPTIRIMLAR GELİYOR

Ak Parti’nin sonuna geldiği sosyal medya düzenlemesinde de Almanya modeli gibi Dijital mecralarda işlenen suçlarda adli süreci hızla başlatılması için firmalardan hesap bilgilerinin istenecek, yalan ve provokasyona karşı caydırıcı para ile hapis cezaları uygulanacak. Kanuna uymayan firmalara de ağır yaptırımlar uygulanacak. Sosyal medyada denetimi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu bünyesinde kurulacak Sosyal Medya Başkanlığı yapacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.