Yeni OHAL düzenlemeleri Meclis’te kabul edildi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, bir süredir tartışılan torba teklif yasalaştı. OHAL sonrası bazı önlemlerin uzatılmasını da içeren düzenlemeler kabul edildi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, daha önce yaptığı açıklamada gözaltı sürelerinin 3 sene daha uzatılması teklifini revize ederek 1 seneye indirdiklerini söylemişti.
Takip et
Yeni OHAL düzenlemeleri Meclis’te kabul edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, bir süredir tartışılan torba teklif yasalaştı. OHAL sonrası bazı önlemlerin uzatılmasını da içeren düzenlemeler kabul edildi.

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Yasa ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Gözaltı süresi ve ihraç düzenlemesi 1 sene uzatıldı

Yasaya göre, terörle mücadelenin etkin bir biçimde sürdürülmesi maksadıyla gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla alakalı olarak tekrardan düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 sene uzatılacak.

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan birtakım önlemlere ilişkin düzenlemelerin süresi ihtiyaç doğrultusunda 31 Temmuz 2021’den itibaren 1 sene daha uzatılacak.

Asgari ücret desteği devam edecek

İşverenlerin, işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumaları ve artırmalarını desteklemek için 2016-2020’de uygulanan asgari ücret desteği 2021’de de sağlanacak.

TMSF’nin kayyım olarak atanması 3 sene uzadı

Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı bulunan yahut irtibatlı kişilerin sahibi yahut ortağı oldukları firmalara yönelik yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda TMSF’nin kayyım olarak atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021’den itibaren 3 sene daha uygulanacak.

Tütün ticareti yapanlara ceza 1 Ocak ‘ta başlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan yahut bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik getirilen cezanın yürürlük tarihi 1 Ocak 2022 olacak.

Karşılıksız çekte mahkumiyet kaldırıldı

Karşılıksız çek düzenleme suçundan 30 Nisan 2021 itibarıyla mahkum olanlara, ödenmemiş çek bedellerinin onda birini 30 Haziran 2022’ye kadar, öbür taksitleri anılan tarihten itibaren 2’şer ay arayla 15 eşit taksitte ödemeleri halinde, mahkumiyetin tüm neticelerini ortadan kaldırma olanağı tanınacak.

Deprem düzenlemesi

2020’de yaşanan depremlerde, binaları zarar gören vatandaşlar için devletin konut kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri hakkında yapılacak iş ve işlemlerde olası mağduriyetlerin giderilerek hak kayıplarının söz konusu olmaması, afetzedelere eşit ölçüde yardım eli uzatılabilmesi için düzenleme yapılacak.

Kambiyo mevzuatı uyarınca faaliyet gösterecek şirketlere, faaliyet izni yahut yetki belgesi verilmesi aşamasında hem katılımcıların mali gücünün tespiti hem de piyasaya girişlerin kontrolü maksadıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına ücret alma yetkisi verilecek.

Kaçakçılıkla mücadeleye ödül

Dünya piyasa fiyatlarından daha düşük fiyatlardan ithal edilen eşyaların gözetim uygulaması kapsamında izlenmesi ve ticaret politikası tedbirlerinin etkisizleştirilmesinin önüne geçilmesi sağlanacak.

​​​​​​​Gümrük hizmetleri ve kaçakçılıkla mücadele görevlerinde yer verilen gümrük muhafaza personeline yüksek hizmetleri ve olağanüstü yararlılık göstermeleri vaziyetinde ödül verilecek.

Güvenlik korucularının aylık ücretleri asgari ücretin altına düşmesi halinde aradaki fark tazminat olarak ödenecek.

Engelliler Ile Ilgili Yasa’da yapılan değişiklikle, erişilebilirliğin sağlanabilmesi için gereken yükümlülüklerin yerine getirilememesi halinde alakalı belediye ile kamu kurum ve kuruluşlarına 1 sene ilave süre uzatım yetkisi verilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.