Yeni nükleer santralin Trakya bölgesine kurulması planlanıyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ikinci nükleer güç santrali için Trakya’nın daha öne çıktığını söyleyerek, “Yerle alakalı çalışmalar devam ediyor. Neticelere göre kesin yer tespit edilecek. Neden Trakya derseniz? İstanbul’u da içine alarak söylüyorum; ülkenin en büyük talep noktası burası” açıklaması yaptı.
Takip et
Yeni nükleer santralin Trakya bölgesine kurulması planlanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesinin sonrasında yaptığı açıklamada Bakan Fatih Dönmez, “Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 10’luk bir kısmını bu santral üretecek. Yani bu oran, yüzde 90’nı nasıl etkiler? Oturup hesap yapmak gerekir. İkincisi; bu tip santrallerde devletler belirli bir müddet belli bir fiyattan alım garantisi veriyor. Bizde mesela ilk 15 sene olacak. Ama nükleer güç santrallerinin ekonomik, teknik ömrü açısından baktığınızda, 60 senelik bir süreçten bahsediyoruz. Dolayısıyla uzun dönem ekonomik yararına bakmak gerekir” ifadelerini kullandı.

“Karbondioksit emisyonlarını sıfırlayabileceğim diyorsa…”

Dünyanın ‘sıfır emisyon’a doğru ilerlediğini, bu konunun ülkelerin ticaretine bile engel teşkil edebileceğini hatırlatan Bakan Dönmez, “Bir ülke ‘karbondioksit emisyonlarını sıfırlayabileceğim’ diyorsa ve ‘yenilenebilir’ ile de ihtiyacının hepsini karşılayamayacaksa, o zaman alternatifler içerisinde sıfır emisyonlu nükleer güç santralleri öne çıkıyor. Yenilenebilir enerjiler, kesintili enerjilerdir. Kaynağa bağımlı; yani rüzgâr iyiyse tam güç çalışır, esmediğinde çalışmaz. Hidrolik santraller de yağışlı yahut kurak sezonlara göre… Keza güneş, yazın çok iyi ama gece üretemiyorsunuz. Biz geçtiğimiz sene tükettiğimiz enerjinin ortalama yüzde 42’sini yenilenebilir enerjiden elde ettik. Peki, kalan 60’ını nereden karşıladık? Termik santraller devreye girdi” diyerek konuştu.

AB’nin karbon vergisi

Avrupa Birliği’nin, sınırlarda karbon vergisiyle alakalı son zamanda belli hazırlıklar içerisinde olduğunu hatırlatan Bakan Dönmez, “Bu, bizim ticaretimizi nasıl etkileyecek? Bunu zaman gösterecek. Ama yalnızca Türkiye için değil. Karbon açısından belli yükümlülükleri yerine getiremeyen ülkelerden ithal edilecek ürünlere ilişkin sınırda bir karbon vergisi… Olursa birçok ülkeyi etkileme kapasitesine sahip. ‘Yenilenebilir’deki imalat ve kurulu kapasite artışımız artı nükleer güç santrali… Bunların tamamı emisyonsuz projeler. İşte bunlar bizim elimizi kuvvetlendirecek. İklim konusunda da zaten kendi programımız var, ona uyacağız” ifadelerini kullandı.

Trakya’da talep çok

Bakan Dönmez, ikinci nükleer santral projesiyle alakalı olarak da şu açıklamada bulundu: Sinop’ta benzer bir anlaşmayı Japonya ile yapmıştık. Ama ilerleyen süreçte hem maliyetler hem de takvim bizim beklentilerimizin üstünde olduğu için, o projeyi ilerletemedik. Yani en azından şu anda Japonya’yla yürümüyoruz. Ancak sahaya ilişkin, sahanın hazırlanmasına ilişkin zeminle alakalı, ÇED’le alakalı, öbür hususlarla ilgili biz sahayı hazırlayalım istiyoruz. Çünkü günün sonunda birisiyle yola çıktığınızda bunları yapmak zorundasınız. Hazırlıklı olmamız gerekir. Sinop’la alakalı henüz şu anda görüşülen bir ülke de yok. Burada Trakya daha öne çıkıyor. Çin’le görüşmelerimiz var. Yerle alakalı zemin etütleri, çevresel etkiler gibi birçok parametrede şu anda çalışmalar devam ediyor. Bunların neticelerine göre kesin yer tespit edilecek.

Bölgesel arz güvenliği açısından bu şekilde bir santrale Trakya’da daha fazla ihtiyacımız var. Bazı engellemeler ile mücadele ettik. Bunların bir kısmı çevreci girişimler altında oldu. Ama Türkiye’nin bu şekilde bir nükleer teknolojiye sahip olmasını istemeyen ülkeler de var. Ama hamdolsun, şu anda ilk projemizi gerçekleştiriyoruz. İnşallah bundan sonra ikinci ve üçüncüyü de yaparız.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.