Yeni nafaka düzenlemesi masada! Evlilik süresi kadar nafaka…

Adalet Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğü boşanma davalarındaki nafaka düzenlemesinde sona gelindi. Boşanan kadına evlilik süresi kadar nafaka ve sonra devlet desteği modeli gündeme gelirken ‘aile arabuluculuğu’ sistemi de gelebilir. İşte nafakaya yeni formülün ayrıntıları…
Takip et
Yeni nafaka düzenlemesi masada! Evlilik süresi kadar nafaka…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adalet Bakanlığı’ndan gelen son dakika haberine göre uzun süredir çalışmaları devam eden “nafaka” düzenlemesini, 2022 senesi içinde Meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor. Yapılan alternatifli çalışmaya göre, aile mahkemeleri boşanmış erkeğin, eski eşine evlilik süresi ya da evlilik süresinin yarısı kadar bir süre nafaka ödemesine karar verebilecek.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre; kadının nafakanın sona erdiği tarih itibarıyla gelirden yoksun olması vaziyetinde ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üstünden nafaka ödemesini devlet üstlenecek.

‘MUHATAPLIK YAŞANMASIN’

Bakanlık ve AK Parti kaynakları pek çok kadının boşanma sonrası “nafaka” ile geçinmek vaziyetinde kaldığını söyleyerek, “Erkekler nafakadan şikâyet edebiliyor. Fakat bizim kadının nafakasız kalmayacağı bir sistemi kurgulamamız gerekiyor. Örneğin kadın 45 yaşında, boşanmış. İşi yok, eğitimi yok. Bir manada eşine güvenmiş. Boşanınca bir anda ortada kalıyor. Bunun önüne geçmemiz koşul. Öbür taraftan erkeğin de ilanihaye nafaka ödemesi yerine önünü görebilmesini sağlayacak bir sınırın çizilmesi gerekiyor” değerlendirmesini yapıyor.

Bakanlığın alternatifli çalışmasına göre, aile mahkemelerinin boşanmış erkeğin, eski eşine evlilik süresi ya da evlilik süresinin yarısı kadar bir süre nafaka ödemesine karar vermesi; kadının nafakanın sona erdiği tarih itibarıyla gelirden yoksun olması vaziyetinde ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üstünden nafaka ödemesini devletin üstlenmesi planlanıyor. Kaynaklar, henüz çalışmaları süren bu modelle alakalı, “Bu Şekilde bir düzenlemenin bütçeye yükü üstünde çalışıyoruz. Konunun gecikmesinin nedeni de bu. Temel prensibimiz, kadının mağdur olmaması. Nafaka konusu, kadına yönelik şiddetin de en mühim nedenlerinden birisi. Kadın, boşandığı eşiyle bu yönde bir muhataplık yaşamasın ama nafakasını da almaya devam etsin istiyoruz” ifadelerini kullanıyor.

ÖNCE BOŞANMA, VELAYET, NAFAKA SONRA TAZMİNAT

Bakanlık aile mahkemelerinin boşanma davalarında tarafların boşanmasına, çocuk varsa velayetinin kimde olacağına ve ne kadar nafaka ödeneceğine öncelikli olarak karar vermesi; davanın çekişmeli kısımlarının ise sonraya bırakılmasını sağlayacak bir düzenlemeyi daha gündemine aldı. Bu çerçevede şiddet içermeyen dava dosyalarında “aile arabuluculuğu” sisteminin devreye sokulması da planlanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.