Yeni nafaka düzenlemesi için toplantı yapıldı!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay liderliğinde bir araya gelen heyet, “nafaka”ya yeni bir formül hazırlamak için özel bir görüşme yaptı.
Takip et
Yeni nafaka düzenlemesi için toplantı yapıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzun süredir hükümetin gündeminde olan nafaka konusu, salı günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gene masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında düzenlenen toplantıda Aile ve Sosyal Hizmetler, Adalet, İçişleri Bakanları ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve bazı AK Parti kurmayları kendi çözüm tavsiyelerini sundu.

3 ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Bu tavsiyelerin arasından üç başlık öne çıktı; hakimlerin, nafaka talebini değerlendirirken daha çok takdir yetkisi kullanması, boşanma sürecinin çekişmeli geçmesinin önlenmesi, kadının boşandıktan sonra yoksulluktan kurtarılması için bazı mekanizmaların devreye alınması gerektiği söylendi.

TOPLU TAZMİNAT TAVSİYESİ

AK Partili kaynaklar, mevcut kanunda bir sıkıntı olmadığını vurgulayarak, “Yasa, ‘nafaka süreli talep edilir’ diyor. Fakat hâkimlerin iş yükü oldukça fazla olduğu için uygulama noktasında bir sıkıntı var. Bazı hakimler ise takdir yetkisini kullanıp tarafları anlaştırıyor, boşanırken toplu tazminat ödenmesine hükmediyor. Yani makul bir müddet yahut toplu tazminat ile bu iş halledilebilir” şeklinde konuştu.

Belli süreli nafaka konusunda ortak bir görüşe varıldığını söyleyen kaynaklar, “Boşandıktan sonra kadının yoksulluktan kurtulması gerekiyor. Yeni bir yaşam kurarken devlet desteği olmalı. Bu dönemde kadına iş bulunmalı” değerlendirmesinde bulundu.

NAFAKALARIN YÜZDE 66’SI ÖDENMİYOR

Bunların yanı sıra boşanma davalarının çekişmeli geçmesinin önlenmesi için arabuluculuk önerisi gündeme geldi. Tarafların nafaka, velayet ve mal paylaşımı konusunda anlaşmasını sağlayacak bir arabuluculuk mekanizmasının olması gerektiği aktarıldı. Bu sayede, boşanma davalarının daha kısa bir müddet içerisinde çözülebileceği ifade edildi.

Öte yandan, toplantıda, boşanma davaları ve nafaka ödemeleriyle alakalı istatistikler de paylaşıldı. Buna göre Türkiye’deki nafakaların yüzde 66’sı ödenmiyor. Boşanma davalarının yüzde 49’u anlaşmalı biçimde sonuçlanırken, yüzde 48,5’i çekişmeli geçiyor. Evlilik sürelerine bakıldığında boşanma oranları, ilk bir senede yüzde 2,6, 1 ila 5 sene yüzde 33,4, 6 ila 10 sene yüzde 20,6, 11-15 sene arasında ise yüzde 15,8.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.