adplus-dvertising

Yeni koronavirüs varyantının adı “Omicron” oldu!

Dünya Sağlık Örgütü, Güney Afrika’da belirlenen ve daha yüksek bulaşma riski taşıyan yeni koronavirüs varyantına “Omicron” ismini verdi. Yeni varyanta ismini veren Omikron, Yunan alfabesinin onbeşinci harfi olarak biliniyor.
Takip et
Yeni koronavirüs varyantının adı “Omicron” oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü yeni ortaya çıkan ve “ağır mutasyona uğramış”yeni Covid-19 varyantı varyant B.1.1.529’u tartışmak için özel bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, B.1.1.529 olarak tanımlanan varyanta Omicron isimi verildi ve ön bulgulara göre daha yüksek bulaşma riski taşıdığı söylendi.

Yeni mutasyon yayılıyor
DSÖ tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar B.1.1.529 mutasyonu taşıyan 100’den az vakanın rapor edildiği ifade edildi. Vakaların çoğunlukla Güney Afrika’da doğrulandığını söyleyen DSÖ, yeni mutasyonun Hong Kong, İsrail, Botsvana ve Belçika’da da tespit edildiğine dikkat çekti.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid İngiltere Avam Kamarası’nda yaptığı açıklamada, mutasyonun “büyük bir uluslararası endişeye” neden olduğunu, ancak İngiltere’de herhangi bir vakanın tespit edilmediğini söyledi.

Varyant Güney Afrika ve Botsvana’dan yayıldı
Elde edilen deneyimlerin “hızlı ve mümkün olan en kısa sürede hareket edilmesi gerektiğini” gösterdiğini bildiren Javid, B.1.1.529 mutasyonunun Güney Afrika ve Botsvana’dan “büyük olasılıkla” öbür ülkelere yayılmış olabileceğini kaydetti.

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Hong Kong’da yeni mutasyonun Güney Afrika’dan gelen 1 kişide ve aynı karantina otelinde birkaç gün sonra testi pozitif çıkan 1 misafirde belirlendiği bildirildi. Bakanlık, 2 vakanın da Covid-19’a karşı tamamen aşılı olduğunu kaydetti.

B.1.1.529 olarak isimlendirilen Güney Afrika mutasyonunun tespitinin sonrasında bazı ülkeler Afrika’daki bazı ülkelere olan sınırlarını kapatma kararı alırken, Belçika hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ülkede ilk defa Güney Afrika mutasyonunun belirlendiğini duyurdu.

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke yaptığı açıklamada, yeni mutasyonun aşısız bir kişide belirlendiğini ve şahsa 22 Kasım’da yapılan testin pozitif çıktığını duyurdu.

Birçok ülke, Güney Afrika ülkelerine uçuşlarını durduruyor
Bu hafta başlarında Güney Afrika’da Covid-19’un yeni mutasyonu olan B.1.1.529’un belirlemesini sonrasında birçok ülkede yetkililer harekete geçerek, seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırıyor. Aralarında İngiltere ve Singapur’un da bulunduğu çok sayıda ülke, Güney Afrika ülkelerine olan uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Bununla beraber, İngiltere ve Hollanda dahil olmak üzere artan sayıda ülke, Güney Afrika ülkelerinden South Africa, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Esvatini ve Lesotho’ya uçuşları geçici olarak durdurma kararı aldı.

İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamada, mutasyon sebebiyle Güney Afrika, Botsvana, Namibya, Zimbabve, Lesotho ve Esvatini’nin kırmızı seyahat listesine alındığı ve bu ülkelerden gelen kişilerin 10 gün boyunca otel karantinası uygulamaları gerektiği ifade edildi.

Ek olarak Singapur, İtalya, Fransa ve İsrail, Mozambik’i kırmızı listeye alan ülkeler arasında yer alırken Japonya ise, Cumartesi gününden itibaren Güney Afrika’dan gelen yolcuların 10 gün karantinaya almaları ve bu süre içinde toplam 4 test yaptırmaları gerektiğini duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.