adplus-dvertising

Yeni kimlik kartlarında e-imza dönemi başladı, kredi kartı gibi kullanılacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu e-imza lansmanına katıldı. Herkesi e- imza yüklemeye davet eden Soylu, “e-İmza sistemini 10 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya başladık. Bu sayede elektronik imzalarımızı yeni kimlik kartlarımıza nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri ve kioskları, bankalar, noterler ve tapu kadastro müdürlüklerinden yükleme olanağına kavuşmuş oluyoruz” şeklinde konuştu. Soylu kimlik kartını kredi kartı gibi kullanımına izin veren proje için çalıştıklarını duyurdu.
Takip et
Yeni kimlik kartlarında e-imza dönemi başladı, kredi kartı gibi kullanılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “e-İmza sistemini 10 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya başladık. Bu sayede elektronik imzalarımızı yeni kimlik kartlarımıza nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri ve kioskları, bankalar, noterler ve tapu kadastro müdürlüklerinden yükleme olanağına kavuşmuş oluyoruz. Halihazırda 81 ilde 200 noktada e-İmza yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir.” şeklinde konuştu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen e-İmza lansmanına katılan Soylu, yaşanılan yüzyılın bir yönüyle insanları yüksek güvenlik tehditleriyle çevrelediğini, bir yönüyle de yüksek bir rekabetle karşı karşıya bıraktığını belirtti. Soylu, “Artık ihtiyaçlarımız da risklerimiz de daha çeşitli, daha acil ve hatta daha karmaşık. Herhalde bundan 30-40 sene önce kişisel bilgilerimizin çalınması gibi bir konuyu dert ediyor değildik. İnternet bağlantı hızı diyerek bir problemimiz da yoktu, siber suç, sanal dolandırıcılık diyerek bir suç grubu da elbette ki gündemde değildi.” diyerek konuştu.

Teknolojik olanakların bir yandan kolaylıklar sunarken bir taraftan da devamlı gelişmeye, yenilikler üretmeye mecbur bıraktığını vurgulayan Soylu, “Bugün hem kamu hizmetleri sahasında hem güvenlik hizmetleri sahasında biraz gecikme, çağın biraz gerisinde kalma, deyim yerindeyse bir anlık mola ciddi maliyetler yaratmaktadır. Artık modern devletin şifrelerinden biri ‘sıfır mola’dır. İçişleri Bakanlığı olarak tam da bu mottoyu benimsemiş vaziyetteyiz.” ifadelerini kullandı.

Yeni kimlik kartlarında e-imza dönemi başladı, kredi kartı gibi kullanılacak!

Terörle mücadelede ”sıfır mola” dediklerini, bu kapsamda terörizmle mücadeleden yüksek operasyonel kabiliyetlere, kurumlar arası koordinasyonun ve iş birliğinin sağlanmasından teknik, beşeri ve teknolojik kapasitenin geliştirilmesine kadar pek çok adım attıklarını söyleyen Soylu, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede de ”sıfır mola” dediklerini, elektronik kelepçe izleme merkezini devreye soktuklarını ve bugüne kadar 1432 vakanın takibini yaptıklarını, 535 vakayı da aktif olarak elektronik kelepçeyle izlediklerini belirtti.

“81 ilde 200 noktada e-İmza yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir”
Uluslararası ödüllü KADES yazılımını ürettiklerini, ortalama 3 milyon 500 bin kadının bu yazılımı indirdiğini, 198 bin ihbar aldıklarını ve bütün ihbarlara gittiklerini, bunun neticesinde kadın cinayetlerinin dörtte bir oranında azaldığını vurgulayan Soylu, bu rakam sıfıra inene kadar çalışacaklarını söyledi.

“Sıfır mola” anlayışının sivil alandaki en mühim yansımalarını, Türkiye’nin en köklü kurumlarından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün çatısı altında gerçekleştirdiklerini ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına elektronik imza çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Soylu, “e-İmza sistemini 10 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya başladık. Bu sayede elektronik imzalarımızı, yeni kimlik kartlarımıza nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri ve kioskları, bankalar, noterler ve tapu kadastro müdürlüklerinden yükleme olanağına kavuşmuş oluyoruz. Halihazırda 81 ilde 200 noktada e-İmza yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir.” dedi.

Ziraat Bankası’nın da testleri yaptığını, pazartesi gününden itibaren bu bankanın şubelerinde e-İmza’nın yüklenmesine başlanacağını anlatan Soylu, kullanıcıların yükleme işlemi için kimliklerini yüz yüze tespit etmekle mükellef olduklarını belirtti.

“e-İmza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip”
Bazı düzenlemelerle mühim tasarruflar sağladıklarını vurgulayan Soylu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Daha öncesinde e-İmza için lüzumlu olan çip ve usb dongle gibi malzemeler dövizle ithal ediliyordu. Fakat bu yeni sistemle, yeni nesil kimlik kartlarının içerisindeki çipi kullanacağımız için mühim bir maliyet tasarrufu sağlıyoruz. Gene aynı nedenle kargo ücretinin de önüne geçiyoruz. Şunun altını çizmek isterim. e-İmza, aslında ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip. Sadece gerçek kişiler ismine yaratılır, kurum ismine e-İmza oluşturulamaz. Elektronik imza sayesinde, öncelikle veri bütünlüğünü sağlayabiliyoruz. Veride sonradan bir değişiklik yapıldığında da yapılan bu değişikleri tespit edebilmemiz artık daha kolay. Aynı biçimde, işlem sahibinin kimliğinin doğrulanmasını da çok daha kolay sağlayabiliyoruz.”

Bu projeden bekledikleri faydanın e-İmza kullanımının yaygınlaşması olduğunu söyleyen Soylu, “2021 sene sonu itibarıyla Türkiye’de elektronik imza kullanıcı sayısı ortalama 6 milyondur. Bizim bu yeni sistemimizde de 10 Ocak’tan itibaren 2 bin 830 vatandaşımız yükleme yapmıştır. Bir nevi pilot dönem olarak gördüğümüz bu dönemin sonrasında inşallah bu tanıtım programından sonra bu sayının hızla artmasını bekliyoruz. Bankacılık ve finans uygulamaları, noter iş ve işlemleri, tapu ve kadastro iş ve işlemleri, doküman yönetim sistemleri, sağlık sektörü uygulamaları, mali düzenlemelere ilişkin uygulamalar, gümrük işlemleri uygulamaları, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, hukuk uygulamaları, sigorta ekspertiz uygulamaları, yabancı işçi çalıştırma izni müracaatları ​
e-İmza kullanım alanlarıdır.” diyerek konuştu.

”Yeniliklere devam ediyoruz”
Yeniliklere devam ettiklerini, hiç durmadan çalıştıklarını anlatan Soylu, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatlarıyla beraber Allah nasip ederse dünyanın en güvenlikli, yerli ve milli pasaportu işlemleri üretilmeye başlandı. Yani önümüzdeki 3-4 ay içerisinde başkalarına ihtiyaç duymayacağımız, bizi güvenlik ve çiplerle bir alana sıkıştırmayacak, darphaneyle, Maliye ve Hazine Bakanlığımızla beraber uzun süredir üstünde çalıştığımız bir adımı gerçekleştiriyoruz. Eğer becerebilirsek kimliklerimizde de aynı zamanda pasaportlarda da yani kendi ürettiğimiz yerli milli pasaportlarda da inşallah renkli resim kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Ehliyetleri kimlik kartlarına yüklediklerini hatırlatan Soylu, aynı biçimde kimlik kartlarının da ehliyetlere yükleneceği yeni bir sürecin içerisinde olduklarını söyledi.

Yaşam kimliğine kolay” sloganı temalı lansmanda e-İmza’nın kimlik kartlarına yüklenmesi tanıtıldı. Ziraat Bankası Maslak Şubesi ve Üsküdar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne canlı bağlantı yapılarak e-İmza uygulamalı olarak gösterildi.

Lansmana, İçişleri Bakanı Soylu’nun yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Şefik Aygöl ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar da katıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.