Yeni ismi “Türk Devletleri Teşkilatı” olacak!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün düzenlenecek Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nde tarihi kararlar alınacağını söyleyerek, “Aile meclisimizin adını ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Yeni ismi “Türk Devletleri Teşkilatı” olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu, İstanbul’da gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Türk dünyasının ortak teşkilatının, artık küresel bir marka hâline geldiğini belirtti. Çavuşoğlu, “Bu başarı hepimizin. Şuanda de değişen dünyaya uyum sağlayacak biçimde biz de mühim bir dönüşümün arefesindeyiz. Aynı kökten beslenen bir ulu ağacın farklı dallarıyız. Köklerimizi unutmadan birliğimizi pekiştirdikçe uluslararası gücümüzü artıracağız” şeklinde konuştu.

TARİHİ KARARLAR ALINACAK

Bakan Çavuşoğlu, ata yurdu olarak nitelediği Asya’nın dünya siyasetinde ağırlık merkezi hâline geldiğini, Türk Konseyinin önemi ve sorumluluğunun arttığını vurguladı. Bugün düzenlenecek Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nde tarihi kararların alınacağını söyleyen Çavuşoğlu, şu şekilde devam etti:

“İlk olarak, bu sene kardeş Türkmenistan’ın gözlemci olarak katılımı ile aile fotoğrafımızı tamamlıyoruz. Kıymetli kardeşim sayın Raşit Meredov’un şahsında Türkmenistan’a aramıza hoş geldiniz diyorum. İkinci olarak, aile meclisimizin adını ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz. Bunun vakti çoktan gelmişti. Üçüncü olarak, Aksakallar Konseyinin gözden geçirilmiş yönetmeliğini kabul ediyoruz. Ortak kültürümüzde atanın sözü darda kaldığımızda bize hep yol gösterici olmuştur. Aksakallarımız tecrübeleriyle yolumuzu aydınlatacaktır.”

Yeni ismi “Türk Devletleri Teşkilatı” olacak!

VİZYONUMUZUN ORTAK OLMASI GEREKİYOR

Bakan Çavuşoğlu, dördüncü olarak, gözlemcilik ve ortaklık statülerinin açık bir biçimde tespit edileceğini ifade ederek, “Özgün kimliğimizi muhafaza ederek teşkilatımızın çekim kuvvetini hep beraber arttırabileceğiz. Beşinci olarak, ‘Türk Dünyası 2040 Vizyonu2nu da kabul edeceğiz yarın (bugün)” diyerek konuştu.

“Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nun, teşkilatın gelecek perspektifini ortaya koyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Nasıl ki köklerimiz ortaksa geleceğe dönük vizyonumuzun da ortak olması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, bu mühim belgenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Bagdat Amreyev’e teşekkür ederek, Vizyon Belgesindeki hedefleri yaşama geçirmek için dönem başkanlığımızda uygulama belgesi kabul edeceğiz. Beş yıllık bir yol haritası niteliğindeki bu belgenin 2022’in ilk çeyreğinde Konsey’imizin onayına sunulmasını öneriyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.