Yeni düzenlemede vergi kaçırana 8 yıl hapis var…

Vergi Usul Yasası’nda yapılacak yeni düzenlemeyle, defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapanlar ile bunları tahrif edip gizleyenler 8 seneye kadar hapis cezasına çarptırılacak.
Takip et
Yeni düzenlemede vergi kaçırana 8 yıl hapis var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vergideki kayıt dışılığın en mühim nedenlerinden biri olan sahte fatura ve sahte belgelerle matrahın düşük gösterilmesi suçuna verilen hapis cezası artırılıyor. AK Parti’nin üstünde çalıştığı Vergi Usul Yasası’nda yapılacak değişikliklerle alakalı taslakta, vergideki kayıt dışılığın engellenmesi için yeni bazı adımlar atılıyor. Yasa’un “Kaçakçılık Suçları ve Cezaları” başlıklı 359’uncu maddesinde bir yandan mükellefler lehine değişiklikler yapılırken bir taraftan da vergideki kayıp-kaçağa karşı önlemler getiriliyor. Buna göre vergi yasalarına göre tutulması gereken defter ve kayıtlarda, hesap ve muhasebe hileleri yapanlar, bunları tahrif eden, gizleyen, yanıltıcı belge düzenleyenlere, kayıt ve belgeleri yok eden yahut bunların yerine yenisini koyan, esas yahut suretlerini sahte olarak düzenleyip kullananlara verilen hapis cezası artırılıyor. Mevcut uygulamada, suçun türüne göre, 18 ay ile 5 sene arasında hapis cezası veriliyor. Yeni düzenleme ile sahte fatura, sahte belge düzenleyerek vergi kaybına yol açanlara 5 seneden 8 seneye kadar hapis cezası verilecek.

UZLAŞMA YOLU AÇIK

Vergi kaçakçılığından dolayı mükelleflere kesilen vergi ziyaı cezalarına ilişkin uzlaşma mekanizması da bazı değişikliklerle devam edecek. Buna göre borcunun yüzde 50’sini ödemeyi kabul edenin cezası yüzde 50 oranında indirilecek. AK Parti ekonomi kurmayları “Fakat uzlaşma mekanizmasının uygulanabilmesi için kişinin sahte belge düzenlemesine konu olan işlemler, vergiye tabi işlemlerin yüzde 20’sini geçemeyecek. Aksi vaziyette, bu kişilerde uzlaşmaya oturulmayacak. Vergide defter, kayıt ve belgelerde hile yapan yahut sahte fatura düzenleyenler büyük oranda akaryakıt ve inşaat sektöründe. Mahkemelerle bu konuda binlerce dosya bekliyor. Vergideki kayıp-kaçağa sebep olacak biçimde sahte belge düzenleyenler ve geçmişte buna sık başvuranlardan artık bir önceki senenin brüt satışlarına bakılarak teminat istenecek” şeklinde konuştu.

E-FATURA LİMİTİ ARTIYOR

Öte Yandan, düzenleme ile şu anda 5 bin lira olan e-Fatura limiti 2 bin liraya düşürülecek. Böylece faturaların büyük bölümünün elektronik ortamda yaratılması sağlanacak ve kayıt dışı belge düzenlenmesinin önüne geçilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.