adplus-dvertising

Yeni dijital bankacılık sisteminde şubeye gitmeye gerek yok!

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre artık birçok banka işlemi için şubeye gitmeye gerek kalmadı. Hesap açma, Hesap kapatma gibi birçok işlem dijital bankacılık sistemiyle uzaktan gerçekleştirilebilecek.
Takip et
Yeni dijital bankacılık sisteminde şubeye gitmeye gerek yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Taktiklerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik’i Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelik ile bankalar tarafından yeni müşteri kazanımında kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti taktiklerine ve müşteri kimliğinin belirlemesini müteakip sunulacak bankacılık hizmetlerine dair usul ve esasların tespit edilmesi amaçlanıyor. Öte yandan, mesafeli olsun olmasın bir bilişim yahut elektronik haberleşme cihazı üstünden yazılı şeklin yerine geçecek ya da mesafeli sözleşme ilişkisinin kurulması sağlayacak düzenlemeler bulunuyor.

1 MAYIS’TAN İTİBAREN İŞLEMLER ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILABİLECEK

Yönetmelik kapsamında, 1 Mayıs‘tan itibaren Türkiye‘de bankacılık işlemleri, banka şubesine gitmeden elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Bankalar, görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapabilecek, mesafeli olarak sözleşme ilişkisi kurulabilecek. Böylece bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişim sağlanacak. Müşteri olma süreci kısa zaman içerisinde dijital ortamlar üstünden uzaktan tamamlanabilecek. Yönetmelik ile şubesiz dijital bankacılık faaliyetinin de önü açılırken, mevcut bankaların yanında dünyada Neobank olarak da isimlendirilen yeni bankaların lisanslaması da ilerleyen dönemde mümkün olabilecek.

YÜKSEK GÜVENLİK TEDBİRLERİ VE MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİNE ÖZEL EĞİTİM

Bankalar uzaktan kimlik tespitinde Yönetmelik ile tespit edilen sıkı güvenlik önlemlerini uygulamakla sorumlu olacak. Banka hesabı açılışında görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapacak müşteri temsilcileri bu konuda özel eğitim alacak. Müşteri temsilcisi ile kişi arasındaki görsel ve işitsel iletişimin bütünlüğünün ve gizliliğinin yeterli seviyede olması sağlanacak. Bu maksatla, yapılan görüntülü görüşme uçtan uca güvenli iletişimle gerçekleştirilecek. Kimlik tespiti sürecinde kişinin yüzüyle kimlik belgesinden yakın alan iletişimi kullanılarak alınan fotoğrafın biyometrik karşılaştırması yapılacak. Yapılacak görüntülü görüşmede engelli kişiler için lüzumlu eğitimleri almış en az bir müşteri temsilcisinin bulunması mecburi olacak.

UZAKTAN KİMLİK TESPİTİ YAPILAN KİŞİLER ÖZEL RİSK PROFİLİNDE İZLENECEK

Bankalar, uzaktan kimlik tespiti yaptığı kişileri farklı bir risk profilinde izleyecek. Bu kişilerce yapılan işlemin türüne ve tutarına bağlı olarak ilave güvenlik ve kontrol taktikleri uygulanacak. Uzaktan kimlik tespiti sürecinin hepsi, sürecin bütün adımlarını içerecek ve denetlenebilir olmasını sağlayacak biçimde kayıt altına alınıp saklanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.