Yeni daireler için büyüklüğe göre otopark zorunluluğu getirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelik taslağına göre bundan sonra daire büyüklüklerine göre otopark yeri mecburiyeti uygulanacak. 120-180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark, 180 metrekare üstü her daire için 2 tane otopark yeri ayrılması gerekecek.
Takip et
Yeni daireler için büyüklüğe göre otopark zorunluluğu getirildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzun süredir gündemde olan ve 7 defa ertelenen Otopark Yönetmeliği’ne nihai biçimi verildi. 31 Mart’ta yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte ‘her daireye bir otopark’ mecburiyeti vardı. Sektör temsilcileri ise her arsa yapısında bunun mümkün olmadığını, getirilen zorunluluğun kentsel dönüşüm sürecini zorlayacağını açıklamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sektörün bütün taraflarının isteklerini dinleyerek yönetmelikte değişikliğe gitti. Bu değişikle her yapı alanı için farklı formüller geliştirilecek otopark yapılmasının önü açıldı. Hazırlanan yeni taslağa göre bundan sonra daire ya da dükkan büyüklüklerine göre otopark alanı tespit edilecek.

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre, parselinde otopark yapamayan yapılar için de 1000 metre yarıçapındaki başka bir alanda otopark yeri temin edebilme olanağı getirilecek.

İşte 10 maddede yeni yönetmelik:

1) Her daire için en az bir otopark mecburiyeti uygulamasında değişikliğe gidilerek, daire büyüklüklerine göre otopark mecburiyeti uygulaması geliyor. 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80-120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120-180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üstü her daire için 2 tane otopark yeri ayrılması hükmü getirilecek. Dükkân, mağaza, banka gibi fonksiyonlarda her 30 metrekare için 1 tane olan otopark mecburiyeti, her 40 metrekare için 1 tane olarak, büro binalarında her 40 metrekare için 1 tane olan otopark mecburiyeti, her 50 metrekare için 1 tane olacak biçimde revize edilecek.

BODRUM KOŞUL DEĞİL

2) Otoparkın bina bodrumunda karşılanması mecburiyeti kaldırılarak talebe göre binanın bodrumunda ya da parsel arka, yan bahçesi yahut ön bahçesinde veyahut bu bahçelerin altında öncelik olmadan karşılanabilmesi hükmü getirilecek.

3) Parsel arka bahçesinde binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak ve zemin kat yüksekliğini aşmamak kaydı ile mekanik otopark yapılabilecek.

4) 120 metrekareden küçük olup 3 kat ve üstü yapı bulunan parsellerde, talep halinde otoparkın bedel karşılığı bölge otoparkından temin edilebilmesi sağlanacak.

5) 250 metrekareden küçük parsellerde otopark ihtiyacının yarısının parselde karşılanması kaydı ile mecburi otopark adedi yüzde 50 azaltılacak.

BAŞKA ALANDA YAPILACAK

6) Komşu parsellerin anlaşması ve maliklerin onayı halinde bitişik olan bahçelerin, aradaki duvar kaldırılmak suretiyle ortak otopark olarak kullanılabilmesi imkânı getirilecek. Bu sayede birden çok parselin anlaşması ile ‘ada içi’ otoparkların önü açılacak.

7) Parselinde otopark yapamayan yapılar için 1000 metre yarıçapındaki başka bir binadan, arsadan ya da varsa ticari otoparktan tapuya şerh konmak suretiyle otopark yeri temin edebilme imkânı gelecek.

İLÇE BELEDİYESİNE YETKİ

8) Büyükşehir belediyelerinin otopark bedeli almalarına karşın bölge otoparkları inşa etmemeleri gerekçesiyle, yetki değişikliğine gidilecek. Bundan bu şekilde bölge otoparkı bedelini toplama ve bu otoparkları yapma görevi ilçe belediyelerine verilecek. İlçe belediyeleri bedeli alınan otoparkları en geç 3 sene içinde yapacak. Belediyelerin bölge otoparkı imar planlarını daha hızlı yapabilmeleri 1/1000’lik uygulama imar planı yeterli olacak, nazım imar planı değişikliğine gerek kalmayacak.

9) Otopark bedelinin hepsinin yapı ruhsatı aşamasında alınması uygulaması kaldırılarak yüzde 25’inin ruhsat aşamasında kalanının ise 18 ayda ve taksitle ödenmesi imkânı sağlanacak.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

10) Asgari mecburi otopark adedi 20’den fazla olan yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2023 tarihine kadar en az yüzde 2 oranında, bu tarihten sonra ise yüzde 5 oranında elektrikli araç park yeri düzenleme koşulu getirilecek. AVM ve bölge otoparklarında ise bu oranlar 1 Ocak 2023 tarihine kadar yüzde 5, bu tarihten itibaren yüzde 10’a çıkarılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.