Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!

Vergi cezaları, KYK borçları, sigorta primleri, araç muayene cezalarına yönelik olarak getirilen yapılandırma Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılandırma dahilindeki borçlar 18 taksitle her iki ayda bir ödenecek. Toplamda 36 aya yayılmış olacak. Yapılandırma internet üstünden ya da vergi dairesine giderek de yapılabilecek.
Takip et
Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca kişinin beklediği vergi cezası, sigorta primi, araç muayene cezaları gibi alacaklar yapılandırılmaya başlanıyor.

Vergi cezaları, sigorta primleri, KYK borçlarının tekrardan yapılandırılmasıyla alakalı yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, işletmeler 2016-2020 seneleri arası için matrah artırımına başvurabilecek.

VERGİ BORÇLARI, SİGORTA PRİMLERİ, TRAFİK CEZALARI, ÖĞRENCİ KREDİSİ BORÇLARI Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!

Milyonlarca borçlu için yeni bir yapılandırma imkanı getiren kanun, Meclis’te kabul edilmesinin sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KORONAVİRÜS CEZALARI DEVRE DIŞI Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!

Kanuna göre, vergi cezaları, SGK prim borçları, gümrük cezaları tekrardan yapılandırılabilecek. Belediyelerin su alacakları, emlak ve çevre vergisi, motorlu taşıt vergileri, otoyol ve köprü cezaları da bu kapsama alındı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında kesilen idari para cezaları ise yapılandırma dışında tutulacak.

İLK TAKSİT ÖDEMELERİ İÇİN SON TARİH AÇIKLANDI Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!

30 Nisan tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yapılandırmadan faydalanacak. Bunun için 31 Ağustos’a kadar müracaat yapılması gerekecek. İlk taksit ödemeleri eylül sonuna kadar yapılacak.

MATRAH ARTIRIMI GELDİ Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!

Düzenleme, 2016-2020 seneleri arası için matrah artırımı da getirdi. Matrah artırımında bulunan mükelleflerin 2021 senesine devreden zararlarının yüzde 50’si silinecek. Dava safhasındaki kesinleşmemiş amme alacakları da yapılandırılacak.

ARAÇ MUAYENESİ Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!

Araç muayenesini yaptırmamış olanlardan ise her ay kesilecek yüzde 5’lik ceza yüzde 0.75’e düşürüldü. Yüzde 5 olarak yansıyan fazlalaların ise tahsilinden vazgeçildi. Bu madde araç muayenelerinin 31/12/2021 tarihine kadar yapılması halinde geçerli olacak.

EMLAK VERGİLERİ DE YAPILANDIRILIYOR Yeni borç yapılandırma detayları Resmi Gazete’de duyuruldu!

30 Nisan 2021 tarihinden önceki emlak vergileri de yapılandırma kapsamına alındı. Müracaat yapılarak taksitlere bölünüp ya da defaten ödemesi gerçekleştirilebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.