adplus-dvertising

Yeni basım Reşat altınlara ilgi artıyor

Darphane Genel Müdürlüğünün tekrardan basımını duyurduğu 22 ayar Reşat altınlara talep artıyor. Uzmanlar, yeni Reşat altın alacaklar için parlak ve 22 ayar olmasına dikkat edilmesi yönünde uyarıda bulunuyor. Öte Yandan, yeni Reşat altınlar yatırım aracı olarak kullanabilecek.
Takip et
Yeni basım Reşat altınlara ilgi artıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, tarafından piyasadaki sahte basımların önüne geçebilmek maksadıyla Reşat altın basımına tekrardan başladığını duyurmuştu. Osmanlı döneminde kullanılmayan başlayan ve 1909-1918 senesinde basılan Reşat altınlar tekrardan piyasaya sürülürken, ilk etapta ise 8 bin 300 tane üretildi. Reşat altınların imalatının 104 senedir yasak olduğunu söyleyen Finans Analisti İslam Memiş, “Bu zamana kadar merdiven altında imalatı yapılıyordu bu da karışıklığa neden oluyordu. Darphane Genel Müdürlüğünün açıklaması ile beraber bu karışıklık ortadan kalkmış oldu. Öte Yandan yastık altında olan Reşat altınları sistem 22 ayar olmadığı için kabul etmiyordu. Artık vatandaşlarımız, 22 ayar Reşat altınlarını gönül rahatlığıyla kendi altın hesabına ekleyebilecekler” şeklinde konuştu.

Yeni basım Reşat altınlara ilgi artıyor

“Reşat altınlar 22 ayar olarak piyasada bulunacak”

Reşat altınlarının yeniden basımının çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Memiş, “Darphane Genel Müdürlüğünün basımını gerçekleştirdiği Reşat altınlar artık 22 ayar olarak piyasaya sürüldü. 104 sene önce, imalatı yasaktı. Imalatının yasak olmasından dolayı merdiven altında imalatı yapılıyordu. Dolayısıyla piyasalarda da karışıklığa neden oluyordu. Kimileri bunu 21 ayar basıp 22 ayar olarak satıyordu. Böylelikle bu kargaşanın önüne geçilmiş oldu. İkinci bir vaziyet ise 104 sene önce basımı yasak fakat ticareti serbest olan bir ziynetten bahsediyoruz. Tüketici tarafından yoğun bir talep olunca böylelikle kargaşanın da önüne geçilmiş oldu. Bundan sonra Darphane Genel Müdürlüğünün basmış olduğu Reşat altınlar 22 ayar olarak piyasada bulunacak” dedi.

Yeni basım Reşat altınlara ilgi artıyor

“Bundan sonra vatandaşlar Reşat altınlarını kendi altın hesaplarına ekleyebilecekler”

Darphane Genel Müdürlüğünün yeni piyasaya sürülen Reşat altınlar için güvenlik sistemi geliştirdiğini vurgulayan Memiş, “Daha önce yastık altında olan Reşatları sistem 22 ayar olmadığı için kabul etmiyordu. Bundan sonra 22 ayar Reşat altınları, vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla kendi altın hesabına ekleyebilecekler. Piyasada bulunun eski Reşat altınlar hurdaya atacaklar ve burada zararları olmayacak. Aynı biçimde vatandaşlarda elinde bulunan Reşat altınları kuyumculardan farkını vererek değiştirebilirler” ifadelerini kullandı.

“Darphanenin basmış olduğu Reşat altınlara oldukça talep var”

Eski Reşat altınla Darphanenin bastığı Reşat altının arasında farka değinen Memiş, “İkisinin arasında gözle görünebilecek bir fark yok ancak ama darphanenin bastığının daha parlak olması göz önünde bulunabilir. Vatandaşlar gözle gramını anlayamazlar ancak kuyumcular bunu anlayabilir. Reşat altını bundan sonrada yatırım aracı olarak kullanabiliriz. Şimdi ciddi bir talep var. Özellikle 22 ayar olması ve darphane basımına oldukça alaka var” diye sözlerini tamamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.