Yeni anayasada TBMM düzenlemesi de var!

Kulis bilgilerine göre yeni anayasada TBMM’nin güçlendirilmesine yönelik de adımlar atılması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile kanunlar arasındaki ayrım net bir çizgiyle birbirinden ayrılacağı iddia edildi.
Takip et
Yeni anayasada TBMM düzenlemesi de var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve anayasa hukukçusu Prof. Yavuz Atar başkanlığında “Anayasa Bilim Kurulu” yaratıldı. MHP de “yeni anayasada olması gerekenler” ile alakalı çalışmalarını hızlandırdı. İktidarın, muhalefetin fesih yetkisiyle alakalı söylemlerini de dikkate alarak yeni anayasada “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’yle uyumlu Meclis’in kendisini feshetme yetkisinin kuvvetlendirilmesi, fesih yetkisiyle beraber seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle beraber yapılmamasını” da tartıştığı konuşuluyor.

“Cumhurbaşkanı ile Meclis arasında yetki paylaşımlarının da artırılarak denge ve denetleme açısından daha kuvvetli bir Meclis yapısının öngörüldüğü” söyleniyor.

Kararnameler ile kanunlar arasındaki ayrım netleştirilecek

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu imzalı habere göre, yeni anayasada Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile kanunlar arasındaki ayrım net bir çizgiyle birbirinden ayrılacağı iddia edildi.

TBMM kuvvetlendirilecek

Yeni anayasada TBMM’nin güçlendirilmesine yönelik de adımlar atılması planlanıyor. Bunun için de “Meclis incelemesi, soru önergeleri ve önergelere zamanında cevap verilmesi” zemininin “etkinleştirilmesi” hedefleniyor. Cumhurbaşkanı, “seçimlerin yenilenmesi” kararı aldığında “dolaylı olarak Meclis’i de feshetmiş” oluyor. İktidarın, “fesih yetkisi hakkında de yeni anayasada alakalı düzenlemeyi yapacağı” ifade ediliyor.

Kulislerde tartışılan düzenleme ile yeni anayasada “yeni sisteme uyumlu Meclis’e kendisini feshetme yetkisi verilmesi, böylelikle seçime gidilmesi fakat seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle beraber yapılmaması” da konuşuluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.