adplus-dvertising

Yeni Akit Yazarından Sporda Cinsiyetçi Eğitim Önerisi

Yeni Akit yazarı olan Ahmet Gülümseyen yazdığı yazıda spor eğitimlerinde kız öğrenciye kadın, erkek öğrenciye ise erkek antrenör eğitim versin dedi.
Takip et
Yeni Akit Yazarından Sporda Cinsiyetçi Eğitim Önerisi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ahmet Gülümseyen’in yazdığı, “Erkeğe erkek, kadına kadın antrenör” başlıklı devamı gelecek olan yazıda, Gülümseyen yazısının başında taciz olaylarının arttığını belirtti. Yazısının devamında spor eğitimine geçen Gülümseyen, spor müsabakası öncesi, sonrası ya da esnasında yaşanan sevinç ve buna benzer durumlara işaret etti ve “Hepimiz şahit olmuşuzdur, bir sportif müsabaka öncesi, esnası ve sonrası yaşananları. Gün olur antrenör sporcusuna sarılarak moral verir veya sevincini kutlar. Bir vakit olur, oluşan bu tablo/başarı için aylarca kamplarda kalma zorunluluğu doğurur. Neymiş efendim ‘Biz bu maçı kazanmalıymışız!’ Nelerin kaybedildiği ise hiç kimsenin umurunda olmaz.” ifadesine yer verdi.

Bilimsel bir veriden de yararlanan yazar, “Bilimsel araştırmalar buna benzer durumu şöyle açıklıyor; ‘Her sporcunun antrenöründen beklediği davranış şekli farklı olduğu gibi her sporcu da antrenörünün davranışından farklı şekillerde etkilenmektedir.’ Belirsizlik içeren bir çark.” diyerek, erkek sporcuya erkek, kadın sporcuya da kadın antrenör gerçeğine değindi.

“ŞEYTANA DAVETİYE”

Spor eğitimi adı altında yazılan bu yazıda aslında önemli olanın spor ya da çocukların kişisel eğitiminin olmadığını “İçinde yaşanılan sürecin sağlıklı işlediği, iletişim kurduğu kişileri de, kendisi gibi iyi niyet beslediği kanaati hâkim oluyor. Mayosunu giyerek yüzme/güreş gibi yakın temas (suda dururken veya hareketi gösterirken elle yardımcı olarak öğretme) gerektiren durumlarda, insan düşünmüyor değil; ‘Kız çocuklarına bayan, erkek çocuklarına erkek öğretmen olması elbette daha iyi olur!’” ifadesinden anlayabiliriz.

Tersi ihtimaline de değinen Gülümseyen, “’ Tersi olsa, ne olma ihtimali var? İnsan düşünmek istemese de bir anda aklına ‘Okulda, sokakta, alışveriş merkezleri gibi birçok sosyal alanda yaşanan ‘taciz’ olayları geliyor. Böyle bir durum kişiyi şüpheye iterken, o şüpheler ‘şeytana’ adeta davetiye çıkarıyor. Düşünmek istenmeyen hislere, insan kapılmak istemez. Etrafımıza baktığınızda birçok spor okulunda erkek ve kız çocukların bir arada ‘etkinliklere’ katılmaları için ‘birileri’ var güçleriyle çalışıyor…” ifadesini kullanarak aslında yazının spor ya da eğitim gibi unsular için yazılmadığını gösteriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.