adplus-dvertising

Yemek uygulaması üzerinden yapılan indirim oyununa bakanlık el attı!

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, son toplantısında yemek siparişi uygulaması üstünden satış yapan lokantalarla alakalı şikâyetleri inceledi ve yeme-içme sektöründeki indirim oyununa ‘dur’ şeklinde konuştu.
Takip et
Yemek uygulaması üzerinden yapılan indirim oyununa bakanlık el attı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmesi için gıda fiyatları üstündeki denetimler yoğunlaşırken, yeme-içme sektörünün indirim reklamları da mercek altına alındı. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, son toplantısında yeme-içme sektöründeki indirim oyununa ‘dur’ şeklinde konuştu. Lokantalarla alakalı şikâyetleri inceleyen Reklam Kurulu, Türkiye’nin önde gelen bir yemek siparişi uygulamasında yapılan “İndirim Yağmuru” isimi altındaki kampanyada, fiyatlara önce zam sonra indirim yapıldığını ortaya çıkardı. Tespitlerin sonrasında 6 şirketin uygulama üstündeki reklamları durduruldu. Kurul tarafından açıklanan karar dosyasında, “Ürünlere ilişkin indirim uygulanmadan, bir önceki fiyattan satışa sunulduğuna ilişkin kanıtlayıcı bilgi ve belgeler sunulamadı. Ürüne ilişkin indirim öncesi fiyat bilgisinin tüketicileri yanıltıcı özellikte olduğu, dolayısıyla söz konusu indirimli satışa ilişkin tanıtımlar ile ürünün satış fiyatında gerçekte olduğundan daha çok indirim yapıldığı izlenimi yaratılarak tüketicilerin aldatıldığı değerlendirildi” ifadelerine yer verildi.

TEK TEK TESPİT EDİLDİ
Kurul, kararında yapılan tespitleri de paylaştı. Örneğin, bir lokantanın tavuk kanadını, internet adresinde yüzde 30 indirimle 45 lira yerine 31,5 liraya satışa sunduğu, şirkete ait menüde ise ürün fiyatının 30 lira olduğu tespit edildi. Aynı lokantada, patlıcanlı kebabın internette gene yüzde 30 indirimle 55 lira yerine 38,5 liraya satışa sunulduğu, şirkete ait menüde ise ürün fiyatının 40 lira olduğu belirlendi. Bir balık lokantasının da 1 kilogram hamsi tavayı internette yüzde 35 indirimle 82 lira 90 kuruş yerine 53 lira 89 kuruşa satışa sunduğu, şirkete ait menüde ise ürün fiyatının 54 lira olduğu belirlendi. Benzer biçimde, farklı bir lokantada bir kebap dürümünün internet adresinde 38 lira yerine 19 liraya satışa sunulduğu, aynı ürünün fiyatının şirkete ait menüde 15 liraya satıldığı tespit edildi. Kararlarda, internet üstünden yapılan alışverişlerde indirim uygulanmış gibi sunulan, oysa menü fiyatından bile pahalıya satılan ürünlere ilişkin daha birçok örneğe yer verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.