Evde Maden Suyu Nasıl Yapılır?

Dışarıdan satın almak yerine, evde kendi mineralli suyunuzu hazırlamaya ne dersiniz? Peki, evde mineralli su nasıl yapılır?

Evde Maden Suyu Nasıl Yapılır?

Dışarıdan satın almak yerine, evde kendi mineralli suyunuzu hazırlamaya ne dersiniz? Peki, evde mineralli su nasıl yapılır? 

Sağlıklı olmasından ötürü her geçen gün maden suyu/mineralli su tüketimi artmaktadır. İyi haber şu ki maden suyunu evde hazırlayabilirsiniz. Evde maden suyu yapımı çok basittir.

5 Adımda Evde Maden Suyu Nasıl Yapılır?

Maden suyunun filtrelenmiş sudan farklı olduğunu anlamanız önemlidir. Filtrelenmiş su kir ve bakteri içermezken, maden suyu saftır ve kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi yaşamı destekleyen mineraller açısından zengindir.

İşte, mineralli su hazırlamak için gereken 5 adım!


1. Musluk Suyunu Filtreleyin

Musluk suyunun filtrelenmesi, evde maden suyu yapımının ilk adımıdır. Bu amaçla normal su arıtma cihazınızı kullanabilirsiniz. Bir kavanoza yaklaşık 1 veya 2 litre musluk suyu alın ve su filtrenize aktarın. Su arıtıldıktan sonra, onu temiz bir kaba aktarmanız gerekir. 

2. Karbonat Ekleyin

1 litre arıtılmış suya yaklaşık 1/8 çay kaşığı karbonat ilave edin. Karbonat, sodyum bikarbonat içerir ve bu mineral; hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik, mide ekşimesi ve hatta artrit önleyicidir.

3. Epsom Tuzu Ekleyin

Arıtılmış suya karbonat ekledikten sonra, 1 lite suya yaklaşık 1/8 çay kaşığı Epsom tuzu ekleyin. Epsom Tuzu bir dezenfektan gibi çalışır ve insanları bakteriyel saldırılardan korur. Böylece, zaten filtrelenmiş suyun saflığını büyük ölçüde artırır.

4. Potasyum Bikarbonat Ekleyin

Bir sonraki adım, karışıma 1/8 çay kaşığı potasyum bikarbonat eklemektir. Potasyum bikarbonat insanlarda kan basıncını korur. Kalp sağlığını koruyan ve kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltan esansiyel bir mineraldir.

5. İyice Karıştırın

Arıtılan suya eklenen bileşenlerin iyice karıştırılması önemlidir. Karıştırmak için sifon satın alabilirsiniz. Maden suyunu özel sürahide veya cam şişede saklayabilirsiniz.

Evde Maden Suyu Nasıl Yapılır?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın