Yemek Sepeti’ne Saldırı Sonrası Şirketten Fidye Talep Edildi

Yemek satış sitesi Yemek Sepeti'nin saldırıya uğradığı ve milyonlarca kullanıcının bilgilerinin çalındığı iddia edildi.
Takip et
Yemek Sepeti’ne Saldırı Sonrası Şirketten Fidye Talep Edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yemek Sepeti geçtiğimiz Mart ayında hacklendi ve milyonlarca kullanıcının kişisel bilgileri çalınmıştı.

Bu olayın ardından şirketin kurucusu Nevzat Aydın, platformun kullanıcılarından özür dilemiş ve “Benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için tüm gelişmeleri yapmayı sürdürüyoruz” demişti.

MİLYONLARCA BİLGİ ÇALINDI İDDİASI

Aydın’ın açıklamasından henüz birkaç ay sonra Yemeksepeti’nin tekrar saldırıya uğradığı iddia edildi.

60 milyon kullanıcının açık adres, isim-soyisim, telefon numarası gibi kişisel verilerini elde ettiklerini iddia eden hackerların bazı kullanıcılara ait kredi kartı numalarının ilk ve son 4 hanesinin de yer aldığı veritabanı, satışa çıkardıkları iddia edildi.

Yemeksepeti’ne saldıran hackerler ve Nevzat Aydın’a ulaşan hackerlar, Aydın ile olduğunu iddia ettikleri konuşmaları da ayrıca Mesut Çevik’e de e-posta yoluyla gönderdi. E-postayı Twitter hesabından paylaşan Çevik, Yemeksepeti’ni etiketleyerek, “Veriler yine ortaya saçılmış sanırım. Az önce eposta aldım. Bu konuda bir açıklama yapacak mısınız?” diye sordu.

Yemek Sepeti’ne Saldırı Sonrası Şirketten Fidye Talep Edildi

HASKOLOĞLU TEYİT ETTİ

Gazeteci ibrahim Haskoloğlu, “Yemeksepeti’nden yaklaşık 50 milyon kişinin verilerinin çalınıp Darkweb’de satıldığı belirtilmişti. Verileri satışa sunan Hacker’a ulaştım, kanıtlaması için kendi adresimi, telefon numaramı göndermesini istedim Kendisi açık adresimin tarifiyle beraber telefon numaramı gönderdi” diyerek yaptığı paylaşım hack iddialarını güçlendirdi.

Yemek Sepeti’ne Saldırı Sonrası Şirketten Fidye Talep Edildi

YEMEK SEPERİ’NDEN AÇIKLAMA

Yemeksepeti’nin bir kez daha siber saldırıya uğradığı ve milyonlarca kullanıcının bilgilerinin çalındığı iddia edildi. Yemeksepeti, yaklaşık 8 ay önce hacklenmiş ve kullanıcı verileri Bitcoin karşılığında satışa çıkarılmıştı. Milyonlarca kullanıcısının verilerinin çalındığına yönelik iddialar sosyal medya gündeminde konuşulurken Yemeksepeti’nden açıklama geldi.

Yemeksepeti’nden açıklama Siber saldırı sonucu 50 milyon kişinin verilerinin çalındığına yönelik iddialarla ilgili Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda Lojistik AŞ’nin Twitter hesabından açıklama yapıldı. “Kötü niyetli bazı kişilerin, kaynağı belli olmayan verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek bu verileri yayınlama tehdidiyle şirkete ulaşıp fidye talebinde bulundukları” belirtilen açıklamada, “Yemeksepeti olarak bu tip yasadışı talepleri değerlendirmeye dahi mümkün olmadığını belirterek, konuyla ilgili tüm resmi kurumları bilgilendirdiğimizi ve yasal süreci başlattığımızı ifade etmek isteriz” ifadelerine yer verildi.

Yemek Sepeti’ne Saldırı Sonrası Şirketten Fidye Talep Edildi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.