Yeme-içme yerlerinin çalışma saatleri için yeni genelge!

Tam kapanma döneminde kısıtlı sürelerle çalışmasına izin verilen yeme-içme yerleri için İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlandı. Genelgeye göre bu mekanların çalışma saatlerinde değişiklikler var.
Takip et
Yeme-içme yerlerinin çalışma saatleri için yeni genelge!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı bu dönemde bakkal, market, manav, kasap, kuru yemişçi ve tatlıcılar, 10.00-17.00 saatlerinde hizmet verebiliyor.

Ekmek imalatının yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bunların yalnızca ekmek satan bayileri için saat sınırlaması bulunmuyor.

ARİFE VE BAYRAM GÜNLERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

muhabirinin İçişleri Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, arife günü ile Ramazan Bayramı’nın idrak edileceği 13, 14 ve 15 Mayıs’ta söz konusu iş yerlerinin çalışma biçimlerinde değişiklik yapılmayacak.

Bakkal, market, manav, kasap, kuru yemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatlerinde, ekmek imalatının yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bunların yalnızca ekmek satan bayileri ise gün boyunca hizmet vermeye devam edecek.

Vatandaşlar, temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu iş yerlerinden ikametlerine en yakın olanlara araç kullanmamak koşuluyla gidip gelebilecek.

Söz konusu iş yerleri, aynı saatler arasında siparişlerini adreslere paket servis biçiminde de ulaştırabilecek.

YEME-İÇME YERLERİNİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE DEĞİŞİKLİK

İçişleri Bakanlığının alakalı genelgesi gereği yeme-içme yerleri ile çevrim içi yemek sipariş şirketlerinin çalışma saatinde 13 Mayıs Perşembe günü itibarıyla değişikliğe gidilecek.

Ramazan Bayramı’nın birinci gününe kadar 24 saat aslına göre paket servis biçiminde hizmet verebilecek bu iş yerleri ile şirketler, ramazanın sona ermesiyle saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecek.

Yeme-içme yerlerinin çalışma saatleri için yeni genelge!

‘RAMAZAN BAYRAMI’ AÇIKLAMASI

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’ndan son dakika Ramazan Bayramı açıklaması yapıldı. Açıklamada tam kapanma, seyahat kısıtlaması ve denetim faaliyetleriyle alakalı uygulanacak tedbirlere ilişkin çarpıcı bilgiler yer aldı.

İçişleri’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak olan tam kapanma dönemi içerisinde alınan öbür önlemler gibi sokağa çıkma ile şehirlerarası seyahat kısıtlamaları da, salgının seyrinde meydana gelen azalma trendine çok ciddi katkı sağlamaktadır.

Gerek kısmi kapanma gerekse tam kapanma döneminde alınan önlemlerin ve aziz milletimizin bu önlemlere uyma konusunda ortaya koydukları sabırlı ve fedakar tavrın etkisiyle 16 Nisan 2021 günü 62.939’a kadar yükselen günlük vaka sayısı 10 Mayıs 2021 günü itibariyle 13.604’e kadar gerilemiştir.

Salgının seyrinde meydana gelen bu olumlu gidişatın sürdürülmesi açısından denetim faaliyetleri, tam kapanma döneminin kalan süresi içerisinde de bütün hızıyla sürdürülecektir.

Ramazan Bayramını da içerisine alan bu süre içerisinde;Şehirlerarası Seyahat Kısıtlamasına Dair Denetimler çerçevesinde; şehirlerarası yollar üstünde kolluk güçlerince 1.167 yol kontrol noktası yaratılmış olup, bu yol kontrol noktalarında 16 bin 669 kolluk personeli görev yapacaktır.

Gerek kısmi kapanma gerekse tam kapanma döneminde alınan önlemlerin ve aziz milletimizin bu önlemlere uyma konusunda ortaya koydukları sabırlı ve fedakar tavrın etkisiyle 16 Nisan 2021 günü 62.939’a kadar yükselen günlük vaka sayısı 10 Mayıs 2021 günü itibariyle 13.604’e kadar gerilemiştir.

Yeme-içme yerlerinin çalışma saatleri için yeni genelge!

Salgının seyrinde meydana gelen bu olumlu gidişatın sürdürülmesi açısından denetim faaliyetleri, tam kapanma döneminin kalan süresi içerisinde de bütün hızıyla sürdürülecektir. Ramazan Bayramını da içerisine alan bu süre içerisinde;Şehirlerarası Seyahat Kısıtlamasına Dair Denetimler çerçevesinde; şehirlerarası yollar üstünde kolluk güçlerince 1.167 yol kontrol noktası yaratılmış olup, bu yol kontrol noktalarında 16 bin 669 kolluk personeli görev yapacaktır.

Yol kontrol noktalarında görevli kolluk personelince özel araç yahut toplu taşıma araçlarıyla şehirlerarası seyahat edenlerin “seyahat izin belgeleri” tek tek kontrol edilecek ve seyahat izin belgesi olmadan şehirlerarası seyahat edenlerin tespiti halinde lüzumlu idari yaptırımlar uygulanacaktır. Sokağa Çıkma Kısıtlamasına Dair Denetimler çerçevesinde; gerek şehir içi kontrol noktaları gerekse devriye ekipleriyle etkin bir denetim gerçekleştirilecektir.

Şehir içi cadde ve sokaklarda kolluk güçlerince yaratılan toplam 6 bin 84 kontrol noktasında 79 bin 279 kamu personeli görev yapacak olup gerçekleştirilecek denetimlerde geçerli bir muafiyetin var olup olmadığı, çalışma izni görev belgesi kontrolü ile dışarıda bulunulan vaziyetin muafiyet sebebi, zamanı ve güzergahı ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilecektir. Ramazan Bayramını da içine alan süre boyunca şehirlerarası seyahat kısıtlaması ve sokağa çıkma kısıtlamasına dair yürütülen denetimlerde toplam 7 bin 251 kontrol noktasında 95 bin 948 kolluk personeli görev alacaktır. Bu dönemde öte yandan kolluk güçlerince yaya ve motorize devriye hizmetlerine ağırlık verilerek sokağa çıkma kısıtlamasına dair denetimlere kesintisiz 7/24 aslına göre devam edilecektir. Bu çerçevede her gün yaklaşık 13 bin 938 yaya/motorize devriye ekibinde 78 bin 230 kolluk personeli sokağa çıkma kısıtlaması tedbirine dair denetim faaliyetlerinde görev alacaktır.

Salgın denetim ekiplerince de tam kapanma dönemi sonuna kadar işyeri denetimleri tam kapasiteyle sürdürülecektir. Imalat, üretim, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin aralıksız sürdürülmesi ve vatandaşlarımızın temel gıda ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarının tedarikinin sağlanması maksadıyla am kapanma döneminde muafiyet tanınan işyerlerine (fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcı, yeme-içme yerleri vb.) yönelik denetimler İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde görevli denetim ekiplerince (zabıta ve öbür kamu personeli marifetiyle) aralıksız ve etkin biçimde sürdürülmeye devam edilecektir.

Tam kapanma önlemlerinin geçerli olduğu Ramazan Bayramı süresince de aziz milletimizin önlemlere uymaya devam edeceğini biliyor ve gösterilen fedakarlıklar için bir defa daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.