adplus-dvertising

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

31 Temmuz’da gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan bazı soruların, aynı olduğu iddia edilen Yediiklim Yayınları “Kesinlikle tesadüf” açıklamasını yaptı. Yediiklim Yayınları'nın deneme kitaplarında sorulan onlarca sorunun 2022 KPSS sınavında sorulduğu iddia edildi. Sınava girenler sınavın iptalini talep etti. Siyasiler konuyla ilgili açıklama yaptı.
Takip et
Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan çok sayıda sorunun, Yediiklim Yayınları’nın deneme soru kitapçığındaki sorularla aynı olduğu iddia edildi.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumu ile ilgili çarpıcı bir iddia CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya tarafından ortaya atıldı.

Kaya, soruların daha önceden bir yayınevi tarafından bilindiğini ileri sürerek, “Bir yayınevinin soru kitapçığındaki 20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı.

ÖSYM, iddiaların ‘asılsız’ olduğunu belirtirken; söz konusu yayınevi “Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok’ açıklamasını yaptı. Öğrenci, veliler ve eğitimciler ise açıklamaları ‘inandırıcı’ bulmayarak soruların aynı olmasına yönelik tepki gösterdi.

KPSS 2022 Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı’nın bazı soruların Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında sorulduğu iddia edilmişti.

Sınava giren öğrenciler 2022 KPSS’nin iptal edilmesini isterken ÖSYM yaptığı açıklamada, “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu anlaşılmıştır” iddiasında bulundu.

TELE1’den Barış Önal’a konuşan Yediiklim Yayınevi yetkilileri, ‘Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok’ dedi.

“Başka yayın evleri de tutturuyor”
Konu ile ilgili TELE1’in ulaştığı Yediiklim Yayınevi iddia edildiği gibi yayınlarının durdurulmadığını söyleyerek bir iki sorunun aynı olduğunu dile getirdi.

TELE1’e konuşan yayınevi yetkilisi şu ifadeleri kullandı: “Tamamen algı yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Başka yayın evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf.”

YEDİİKLİM YAYINCILIK: HANGİ SORULARI TUTTURDUK BAKIYORUZ

Öte yandan tartışmaların odağındaki Yediiklim Yayıncılık ise iddiaları reddetmedi. Telefon ile ulaştığımız Yediiklim Yayıncılıktan ismini vermeyen bir yetkili söz konusu iddialar için şunları söyledi:

“Bugün yarın kamuoyuna bir açıklama paylaşacağız. Şu an çıkan soruların değerlendirmesini yapıyoruz. Hangi soruları tutturduk, hangi soruları tutturmadık paylaşacağız.”

ÖSYM: AYNI SORU İDDİALARI ASILSIZ

ÖSYM, KPSS sınavındaki ‘aynı soru’ krizine ilişkin açıklama yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik de sosyal medyadan yaptığı açıklamada, KPSS iddialarıyla ilgili partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdiğini söyledi. Killik, “Parti yetkilerine derhal ÖSYM ile görüşmeleri talimatı verildi. Olayın diğer muhatabı #Yediİklim yayınevi telefonlarımıza çıkmıyor. Bu yapılan kimsenin yanına kar kalmayacak” dedi.

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

CHP’li KAYA: BU SORULAR HANGİ YANDAŞA VERİLDİ?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da KPSS sorularından 20 tanesinin yayınevinin kitapçığındaki sorularla aynı olduğunu belirterek, “20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Bir yayınevi 20 sorunun 20’sinin de nasıl oluyor tutturuyor. KPSS’de kendi yandaşlarınıza soru çalarak veriyorsunuz. Yetkililerin derhal açıklama yapması lazım” dedi.

Kaya, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu siyasal iktidarın yaptığı tüm sınavlar şaibeli sınavlar olmaya başladı. Bir yayın evinin soru kitapçığında 20 sorunun 20’si de tıpatıp aynı çıktı. Bu sınavda adaletsizlik yok mu? Bir yayınevi 20 sorunun 20’sinin de nasıl oluyor tutturuyor. Bu sınava giren tüm yurttaşlarımızın kaygısıdır. ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK soru kitapçığının çalınması konusunda şaibelidir. Şaibenin büyüğü de saraydadır. Daha önce ‘FETÖ’nün elemanları sınav sorularını çaldı. Yandaşlarına verdi’ dediniz. Ama şimdi FETÖ’de yok. Peki bu sorular nereden çıktı? Kime verildi? Hangi yandaşlara verildi?”

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

İYİ PARTİ: DERHAL SAVCILAR HAREKETE GEÇMELİ

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem de KPSS sınavına dönük iddialara karşı derhal savcıların harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Erdem, “KPSS soruları, #Yediiklim yayınevi deneme kitabı sorularıyla birebir aynı çıkmış! AKP’ye soruyorum; Kime, neyi peşkeş çekiyordunuz? FETÖ’den boşalan koltuklara hangi yapıyı kadrolaştırıyorsunuz? Buna hukuken suçüstü denir! Derhal savcılar harekete geçmeli! #kpssiptaledilsin” çağrısında bulundu.

AKŞENER: KPSS İLE İLGİLİ İDDİALARIN ŞAİBELİ AÇIKLAMALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İYİ Parti lideri Meral Akşener de KPSS iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Akşener, “Gençlerimizin emeğine sınavlarda ve mülakatlarda defalarca ihanet ettiniz” ifadelerine yer vererek şunları söyledi:

“Tekrarını kabul etmeyiz! Cumhuriyetimizin kazandırdığı eğitimde fırsat eşitliğini, vasatlığa terk etmeyiz! KPSS ile ilgili iddiaların ve 2 saatte yapılan şaibeli açıklamaların takipçisi olacağız.”

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

DAVUTOĞLU: ÖSYM YETKİLİLERİ DERHAL GÖREVDEN ALINMALI, SAVCILIK HAREKETE GEÇMELİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “İnsanların umutlarıyla oynamaya utanmadınız mı? KPSS sınavıyla ilgili ortaya atılan iddialar vahim ötesidir. ÖSYM yetkilileri derhal görevden alınmalı, savcılık harekete geçmelidir. İddialarda en ufak doğruluk payı ortaya konursa KPSS sınavı iptal edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

KARAMOLLAOĞLU: GENÇLERİMİZİN EMEKLERİNİ KİMSEYE YEDİRMEYİZ

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu da KPSS iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“İddialar vahim, bu iddialar karşısında ÖSYM başta olmak üzere yetkililerin takındıkları tavır daha da vahim! Sınavlardaki şaibeler konusunda sicili hiç de temiz olmayanlar bilsinler ki, biz gençlerimizin emeklerini kimseye yedirmeyiz. Meselenin takipçisi olacağız!”

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

BULDAN: SINAV İPTAL EDİLMELİ, SORUMLULAR HESAP VERMELİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da KPSS sorularına ilişkin şaibe iddialarına dair açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “KPSS skandalı liyakat düşmanı iktidarın gençlerin emeğini, çabasını yok saymasıdır” ifadelerine yer veren Buldan, “Tesadüf değil organize işlerle insanların gelecek umuduna saldırı var. Sınav iptal edilmeli, sorumlular hesap vermelidir. Bu skandalın takipçisi olacak, insanların emeklerini sonuna kadar savunacağız” dedi.

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

EĞİTİM-SEN: GERÇEKLER TÜM BOYUTLARIYLA AÇIKLANSIN

Eğitim Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, KPSS sınav sorularına ilişkin şaibenin ortadan kaldırılması için gerçeklerin tüm boyutlarıyla açıklanması çağrısında bulundu. KPSS soru kitapçığının tamamının yayınlanması ve KPSS’ye giren gençlerin hak kaybı yaşamasının engellenmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “ÖSYM iddiaların asılsız olduğu yönünde bir paylaşım yapmışsa da iddiaların daha ciddi biçimde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kamuoyunu ikna edici bir yöntem izlenmelidir. Siyasi iktidarın ‘bizden olanlar ve olmayanlar’ diye toplumu kutuplaştırdığı ve bunun da normalleştirilmek istendiği bir dönemde, bu ve benzeri iddialar, gençlerin ve öğrencilerimizin umutlarını ve yarına dair güvenlerini yok ediyor. Benzer skandalları protesto ettiği, gençlerimizin emeğine ve geleceğine sahip çıktığı için üyeleri yargılanan ve cezalar alan bir sendika olarak, bu süreci yakından takip edeceğimiz bilinmelidir” denildi.

YEDİİKLİM YAYINCILIK KİMİN?

KPSS’deki kopya soru iddiasıyla gündeme gelen Yediiklim Yayıncılık’ın kime ait olduğu en çok merak edilen konuların başında geliyor.
Söz konusu Yediiklim Yayıncılık, internet sitesindeki “hakkımızdaki” bölümünde kendini şu şekilde anlatıyor:

“2003 senesinde yola koyulduğumuz yayıncılık yaşantımıza ilk olarak dergilerimizle adım attık. Yediiklim ailesi olarak yayınlarımızla ve kadrolarımızla kurulduğumuz günden bu yana ulaştığımız noktadan ve kaliteden ödün vermeksizin amaçlarımız doğrultusunda hep daha yükseklere ve daha iyiye ulaşmayı amaç edindik. İnsan emeğine ve zamanına değer vererek ticari kaygılardan çok başarılı olmayı ve öğrencilerimizi başarıya ulaştırmayı temel ilke edindik.”

Yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteren Yediiklim Yayıncılık’ın Türkiye’de 70’in üzerinde şubesi bulunuyor. Yayınevinin kurucu ve sahibinin Münir Çelik olduğu öğrenilirken, şirketin ‘Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Dil Sınavı’ soru kitapçığının basılması, dağıtılmasına ilişkin devletten ihale aldığı ifade ediliyor.

KPSS VE YEDİİKLİM AYNI OLDUĞU İDDİA EDİLEN SORULAR

Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı? Yediiklim Yayınevi’nden açıklama! KPSS’deki bazı sorular aynı mıydı? Kpss’de hangi sorular Yediiklim ile aynı?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.