adplus-dvertising

Yazar Salman Rüşdi’yi bıçaklayan zanlı suçlamaları reddetti

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’yi New York’ta katıldığı bir etkinlik sırasında bıçaklayan Hadi Matar, çıkarıldığı mahkemede ikinci derece cinayete teşebbüs ve ikinci derece saldırı suçlamalarını reddetti.
Takip et
Yazar Salman Rüşdi’yi bıçaklayan zanlı suçlamaları reddetti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi, ABD’nin New York şehrindeki Chautauqua Enstitüsü’nde katıldığı konferansta bıçaklı saldırıya uğramış sonrasında kaldırıldığı hastanede solunum cihazına bağlanmıştı. Rüşdi’yi bıçaklayan 24 yaşındaki Hadi Matar New York’taki Chautauqua County’de çıkarıldığı mahkemede ikinci derece cinayete teşebbüs ve ikinci derece saldırı suçlamalarını reddetti. Yargıç, Matar’ın kefaletsiz biçimde tutuklu kalmasını talep etti. Savcı, Matar’ın Rüşdi’ye yönelik saldırısında cinayete teşebbüs sebebiyle suçlu bulunması halinde 25 seneye kadar hapis cezasına çarptırılacağını açıkladı. Öte Yandan etkinlikte bir öbür konuşmacı Ralph Henry Reese’i de yaralayan Matar’ın bu suçtan da 7 seneye kadar hapis cezası alabileceği söylendi.
Rüşdi, uğradığı bıçaklı saldırı neticesi solunum cihazına bağlanmış, kolundaki sinirlerin ve karaciğerinin ciddi zarar gördüğü ve bir gözünü de kaybetme riskinin bulunduğu açıklanmıştı.

Saldırganın, İran Devrim Muhafızları Ordusu sempatizanı olduğu öngörülüyor

Matar’ın sosyal medya hesapları üstünde yapılan ilk araştırmada, Şii aşırılıkçılığına ve İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (IRGC) sempati duyduğu belirlendi ancak kesin bir bağlantı henüz bulunmadı.

Biden, saldırıyı kınamıştı

ABD Başkanı Joe Biden Rüşdi’ye yönelik saldırının sonrasında yaptığı açıklamada, Rüşdi’nin çalışmalarına değinerek ondan övgüyle bahsetmiş, “Bunlar, herhangi bir özgür ve açık toplumun yapı taşlarıdır” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.