adplus-dvertising

Yaz tatilini verimli geçirmek elinizde

Yaz tatili yalnızca dinlenmek ve eğlenmek değil, çocuğun yeni şeyler öğrenmesi, bir hobi edinmesi, kendi potansiyelini keşfetmesi için bir fırsat oluyor. Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, tatili daha iyi değerlendirmek isteyen çocuklara ve ebeveynlerine mühim önerilerde bulundu.
Takip et
Yaz tatilini verimli geçirmek elinizde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Zorlu bir eğitim-öğretim senesinin sonrasında sonunda tatil başladı. Tatiller, çocukların rutinin dışında dinlenmelerinin yanı sıra çeşitli alanlarda kendilerini geliştirmeleri için büyük fırsat yaratıyor. Bu dönemde ebeveynlerin çocuklarının doğal mentoru olarak; onlara zamanlarını iyi kullanmak için yol göstermeleri, onları dinlemeleri, anlamaları, deneyimlerini paylaşarak yol göstermeleri büyük önem taşıyor. Çocuklarla beraber bir yaz tatili planı yapmanın zamanlarını daha verimli geçirmeleri için son derece yararlı olacağına dikkat çeken Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, ebeveynlere önerilerini şu şekilde sıraladı:

“Bu tatilde çocuğunuzla neler yapmak istediğinizi düşünün, zihninizde canlandırın ve kâğıda dökün. Listenizi hazırlarken çocuğunuzun tatile dair hayallerini dinleyin. Listenize yazdığınız her şeyi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. bu sebeple önceliklerinizi tespit edin. Planladığınız etkinlikleri bir takvime yerleştirin.

Arkadaşlarıyla olmak, sosyalleşmek çocuklar için önem taşır. Planda arkadaşlarıyla beraber olunacak zamana geniş yer ayırın.

Aile etkileşiminin, paylaşımının bol olacağı, birbirinize vakit ayıracağınız bir tatil geçirmek istiyorsanız teknoloji kullanımına dikkat edin. Süreç tamamen oluruna bırakıldığı takdirde sosyal medya yahut bilgisayar oyunları çocuklarımızın vaktini fazlasıyla almak ve onları daha da edilgen kılmak için göreve hazır bekliyor. Bu sebeple içerikler konusunda seçici ve ekran karşısında geçirilen süre konusunda sınırlayıcı olun. Teknoloji ile harika işler başarıldığını biliyoruz fakat teknoloji sizi yapabileceğiniz öbür etkinliklerden alıkoymasın. Bilinçli teknoloji kullanıcısı olun ve çocuklarınızı bilinçli teknoloji kullanıcısı olmaları konusunda destekleyin.

Okumanın insana kattıkları konusunda hepimiz hem fikiriz. Siz de çocuğunuza okumanın değiştirici ve geliştirici kuvvetini fark etmesi için destek olun. Yaşına ve ilgisine uygun kitaplarla, okuma alışkanlığı kazanmasına kapı aralayabilirsiniz. Sizin okuyacağınız, çocuğunuzun okuyacağı ve üstünde konuşmaktan keyif alacağınız kitaplar seçin. Zihinsel gelişimin en mühim aktivitelerinden biri olan okuma eylemi entelektüel gelişimin yanı sıra sınavlar açısından da yarar sağlıyor, çocuğa okuduğunu anlama ve muhakeme becerileri kazandırıyor. Sınavda zamanı etkin kullanabilmek; hızlı okuma, okuduğunu anlama, değerlendirme ve netice çıkarabilme, çeşitli konularda çokça kitap okumaktan geçiyor. O sebeple yaz tatili için mutlaka okunması gereken, keyif alınan, tavsiye edilen kitapları seçerek okumaya da zaman ayırın.

Uzun bir yaz tatili sürecinde doğal olarak bilgiler unutulmaya başlanır. Öğrenilmiş bilgiler gün içinde bir iki saat çalışılarak, verilen ödevler yapılarak yahut alakalı konularda incelemeler yapılarak zihinde taze olarak tutulabilir. Tatil günleri verimli bir biçimde planlanarak hafif ama düzenli bir çalışmayla tüm akademik eksikler de kapatılabilir. Özellikle LGS ve YGS’ye hazırlanacak gençlerin yaz tatili boyunca yalnızca ders çalışmasını beklentisi içinde olmamak, buna rağmen ‘Nasılsa sene içinde çok çalışacak, yazın hiçbir şey çalışmasına gerek yok’ tavrı içinde olmamak da önem taşıyor.

Çocukların alakalı, yetenekli olduğu bir alanda zaman ve emek harcayarak bir beceriye sahip olduklarında özgüvenleri artar. Tatilde çocuklara bir beceri edinmeleri konusunda fırsatlar yaratabilirsiniz. İlgisine uygun bir hobi edinmesine ve beceri gelişimine destek vermek, yol göstermek mühimdir. Örneğin fotoğraf çekebilir, bir kodlama dili öğrenebilir, bisiklet tamiri yapabilir. Böylelikle üretmenin ve gelişmenin de keyfini tatmış olur.

Çocuklarımızın gelişimleri açısından sporu, sağlıklı hayatı önemseyen ve uygulayan ebeveynlere ihtiyaçları var. Bu yaz tatili için aktif olacağınız, çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz sportif faaliyetlere listenizde yer verin. Öte Yandan düzenli yapılan her türlü fiziksel aktivitenin öğrenmeye olan olumlu katkısı deneylerle sergileniyor. Çocuklarımızın sağlıklı bir bedensel yapıya sahip olması, kendine olan güveninin gelişmesi, daha etkili öğrenebilmeleri için spor yapmaları konusunda anne babalar olarak mutlaka desteklememiz gerekiyor. Yaz tatili döneminin spora zaman ayırmak konusunda sunduğu fırsatları iyi değerlendirmek ve mümkün olduğunca bu manada rol model olmak koşul.”

Çocuklar bu öneriler size
Çocukların bu dönemi eksiklerini tamamlamak, ders tekrarı yapmak, test çözmek için de bir fırsat olarak görmeleri gerektiğini de hatırlatan Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi, “Hem eğlenin hem dinlenin hem de öğrenin” diye şu önerilerde bulundu:

“Sanatla dolu bir tatil geçir. Resim yap, farklı müzikler dinle. Müzeleri ziyaret et.

Oyun oyna. Kutu oyunları ya da bahçe oyunları olabilir. Oyun oynayarak paylaşmayı, kendini kontrol etmeyi, strateji kullanmayı öğrenirsin. Oyun, öğrenmenin en eğlenceli yoludur.

Bir günü ‘iyilik günü’ ilan et. Çevrendekilere yardım etmek için fırsatlar yakala.

Daha önce gitmediğin yeni bir yere ailenle birlikte ziyaret yap. Bu ziyaretini anlatan bir yazı yazabilir ya da seni en çok etkileyen şeyin resmini çizebilirsin.

Arkadaşlarınla bir araya geleceğin etkinliklere katıl. Bu etkinlik ara sıra beraberce basketbol – voleybol oynamaktır, bazense birlikte maket yapmaktır. Senin tarzına uygun olanı seç.

Yaz tatili ödevlerini mutlaka titizlikle tamamla. Yaz ödevlerini yapmak için ailenle birlikte bir planlama yap. Ne zaman, ne kadar çalışma yapacağını belirle.

Sözlükten her gün yeni kelimeler öğren. Öğrendiğin kelimeleri başkaları ile paylaşmayı da ihmal etme.
Hayatındaki bütün ekranlardan uzak bir gün geçir. Televizyon, telefon ya da bilgisayar ve benzeri hiçbir teknolojik alete o gün hayatında yer verme.

Kitap okumaya zaman ayır ve bunu düzenli bir biçimde yap. Seni mutlu edecek, yeni bilgiler öğreneceğin kitaplar oku. Okuduklarını ve sana nasıl hissettirdiklerini sevdiğin insanlara anlat. Okumanın başarına katkısı olacağını da unutma Sınavlarda dikkat hatası olarak nite-lendirilen pek çok hata esasında okuma hatalarından kaynaklanır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.