Yatırım yoluyla vatandaş olmak isteyen yabancılara yeni düzenleme!

Yabancılara vatandaşlık verilmesi için yatırım koşullarında değişiklik yapıldı. Değişikliğin Merkez Bankası’nın rezervlerine olumlu katkı yapacağı düşünülüyor. İşte yatırım yolu ile vatandaş olmak isteyenler için o koşullar…
Takip et
Yatırım yoluyla vatandaş olmak isteyen yabancılara yeni düzenleme!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Vatandaşlığı Yasasının Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre yabancıların vatandaşlık maksatlı gayrimenkul alımlarında TL yerine dövizle ödeme şartı getirildi. Yeni uygulama kapsamında 250 bin dolar karşılığında yapılan ödemeler döviz cinsinden bankaya yatırılırken, bankalarda bu parayı döviz cinsinden Merkez Bankası’na satacak.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre sektör temsilcileri Merkez Bankası döviz rezervlerine katkı sağlayacak uygulamaya geçiş için süre verilmediğini bu sebeple bazı konularda prosedürlerin bilinmediğini ifade etti. Milyon dolarlık işlemlerin durmaması için konuyla alakalı sürecin nasıl işleyeceği konusundaki genelgenin bir an önce çıkarılması gerektiğine dikkat çekildi.

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVLERİNE KATKI SAĞLAYACAK

Helmann Constructıon Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, vatandaşlık alımlarında 250 bin doların döviz cinsinden bankaya yatırılması ve tapuya şerh konularak gayrimenkulün 3 sene satmama biçiminde bir değişikliğe gidildiğini belirtti.
“Böylece Türk pasaport aldıktan sonra gayrimenkulü hemen satıp çıkışı önlenecek, dolaylı biçimde de olsa ülkeye yaşaması ve katkı sağlaması amaçlanıyor” şeklinde konuştu. Döviz olarak alınmasının amacının kur hareketlerine karşı bir tedbir olduğunu aktaran Özgün, aynı zaman Merkez Bankası’nın döviz rezervleri açısından katkı sağlayacağını söyledi.

YATIRIM YOLU İLE VATANDAŞLIK KOŞULLARI

En az 500 bin Amerikan Doları tutarında sabit sermaye yatırımı yapmak.
En az 250 bin Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 sene satılmaması şerhi koyulmak koşuluyla satın almak.
En az 50 kişilik istihdam yaratmak.
En az 500 bin Amerikan Doları mevduatı üç sene tutma koşuluyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırmak.
En az 500 bin Amerikan Doları devlet borçlanma araçlarını 3 sene tutmak koşuluyla satın almak..
En az 500 bin Amerikan Doları gayrimenkul yatırım fonu katılma payı yahut girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç sene elinde tutma koşuluyla satın almak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.