adplus-dvertising

Yatay geçiş imkânı için son tarih 15 Ağustos

2022 YKS tercih dönemi 5 Ağustos tarihinde son buluyor. Üniversitelerin yatay geçiş imkânları ise 15 Ağustos’a kadar devam ediyor. Konuyla alakalı açıklamada bulunan Öğrenci Dekanı Serhat Butur, “Öğrenciler yanlış yaptıkları ve istemedikleri tercihleri yatay geçiş sayesinde telafi edebiliyor” diyerek konuştu.
Takip et
Yatay geçiş imkânı için son tarih 15 Ağustos
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Öğrencilerin, kayıt olduğu senedeki merkezi yerleştirme puanları ile geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları koşuluyla ön lisans yahut lisans programlarına geçişi, yatay geçiş olarak adlandırılıyor. Yatay geçişler YÖK’ün “Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine göre yapılıyor.

Yatay geçiş online müracaatlarının 15 Ağustos tarihinde son bulacağını hatırlatan Öğrenci Dekanı Serhat Butur, “Öğrenciler yanlış yaptıkları ve istemedikleri tercihleri yatay geçiş sayesinde telafi edebiliyor. Yatay geçişin sağladığı imkanlar göz önünde bulundurulmalı. Lüzumlu şartları sağlayan öğrenciler için üniversite, bölüm ve hatta şehir değişikliği için hala zaman var” şeklinde konuştu.

Kurum dışı lisans ve ön lisans programlarına yatay geçiş müracaatlarında bulunan öğrencilere birçok imkân sunduklarına vurgu yapan Beykent Üniversitesi Öğrenci Dekanı Serhat Butur, “Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi lisans bölümlerine geçişte yüzde 25 oranında indirim imkânı, lisans ve ön lisans bölümlerine geçişte ise bütün programlara yüzde 50 oranında indirim uyguluyoruz. Öğrenciler daha çok imkâna ve olanağa sahip olarak eğitimlerine devam edebilir” diyerek konuştu.
15 Ağustos günü sona erecek yatay geçiş müracaatlarının kayıtları ise 18 Ağustos gününe kadar devam edecek.

Yatay geçiş müracaatları için lüzumlu belgeler ise şöyle:

“Öğrencinin öğrenim gördüğü programda almış olduğu dersleri ve başarı notlarını gösterir transkript (kapalı zarf içinde teslim edilmelidir)
“Öğretim planı (lisans için 8, ön lisans için 4 yarıyıllık dersleri gösterir liste)
“Ders içerikleri (kurum yahut noter onaylı-tamamladığı yarıyıla kadar başarılı olduğu derslere ait)
“Disiplin vaziyetini söyleyen belge (transkript üstünde disiplin vaziyeti belirtilmiş ise öte yandan belge istenmez)
“Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırdığı seneye ait yerleştiğini söyleyen ÖSYM netice belgesi
“Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırdığı seneye ait bütün puanlarını içeren ÖSYM netice belgesi
“Öğrenci belgesi (güncel)
“Öğrencinin daha önce öğrenim gördüğü başka yükseköğretim kurumları var ise onaylı transkriptleri
“Öğrencinin kayıtlı olduğu üniversiteden temin edeceği daha önce Ek Madde 1 (merkezi yerleştirme puanına göre) yatay geçiş yapmadığını belirtir belge.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.