adplus-dvertising

Yatalak babası için köy evine asansör kurdu

Sivas’ın Zara ilçesinde yaşayan Mustafa Yüksel, yatalak olan babası için köy evinde ilkel bir asansör sistemi geliştirdi.
Takip et
Yatalak babası için köy evine asansör kurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Zara ilçesi Gümüşçevre köyünde yaşayan Abdullah Yüksel, ortalama 3 sene önce felç geçirip yürüme yetisini kaybetti. Yüksel, birilerinin yardımı olmadan evden dışarı çıkamayınca yatağa bağımlı hale geldi. Oğlu Mustafa Yüksel, babasının bu vaziyetine çok üzülerek köy evine kendi geliştirdiği bir sistemle ilkel bir asansör kurdu.

Yüksel, kurduğu asansör sistemiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve ikinci katta yaşayan babasının rahatça dışarı çıkıp eve girmesini sağladı. Daha önceleri köylülerin yardımı olmadan babasını dışarı çıkartamadığını söyleyen Yüksel, asansör sayesinde bu sorunları çözdüklerini ifade etti.

Yatalak babası için köy evine asansör kurdu

Mustafa Yüksel, asansör olmadan önce babasının eve giriş çıkışını köylülerden yardım alarak sağladığını söyleyerek, “Babam 3 sene önce yatalak oldu. Ne yapabilirim diyerek düşünüyordum. Ben de bu asansörü düşündüm. Köyden arkadaşım Faruk Yücel’le beraber tasarladık yaptık çok şükür. Daha önce babamı sırtımızda, kucağımızda, köylü arkadaşlardan yardım alarak evden çıkarıyorduk. Ancak bunu tasarlayınca kimsenin yardımına ihtiyacımız kalmadı. Tek başıma sandalyesine oturtuyorum, indiriyorum aşağıya. Temiz hava aldırıyorum. Bundan yararlanmak isteyen, nasıl yaptığımı merak eden arkadaşlar arayabilirler” şeklinde konuştu.

Baba Abdullah Yüksel, asansörün oldukça kolaylık sağladığını söyleyerek, “İstanbul’da tasarladılar, buraya gelip yaptı. İnip çıkıyoruz. Kolaylık oldu. Allah razı olsun oğlumdan. Çok rahat. Asansör olmadan önce zorlanıyordum” diyerek konuştu.

Yatalak babası için köy evine asansör kurdu

Anne Keziban Yüksel de, “Bu asansör olmadan önce arkasından tutarak çıkartıyorduk. Benim için çok zor oluyordu. Komşuları çağırıyordum. Dört erkek geliyordu. Buluyordum sokaklardan. Çağırıyordum, Allah razı olsun geliyorlardı. Oğlum onun için asansör yaptı. Onla indirip çıkartıyorum. İşim biraz rahatladı. Şuanda kolay oldu. İstediği zaman indiriyoruz, istediği zaman çıkarıyoruz. Çok güzel bir duygu. ‘Anne sen yat, ben yaparım’ diyor. Ama ben ona kıyamıyorum “ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.