adplus-dvertising

Yaşına aldırış etmiyor, ‘bozkır’ı diktiği ağaçlarla yeşillendirdi

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesinde yaşayan 91 yaşındaki Osman Erol, küçük yaşlarından itibaren başlayarak köyüne 40 binden fazla ağaç dikti. Yaşına aldırış etmeyen Erol, köyünün yeşil bir görüme kavuşması için ağaç dikip her gün ziyaret ederek bakımlarını yapıyor.
Takip et
Yaşına aldırış etmiyor, ‘bozkır’ı diktiği ağaçlarla yeşillendirdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesine bağlı Hallaçlı köyünde yaşayan 91 yaşındaki Osman Erol, küçük yaşlardan itibaren sevgi duyduğu araçlarla köyünü yeşillendirdi. Küçüklüğünden beri 40 binden ağaç diken Erol, yaşına aldırış etmeden ağaçlarının yanından ayrılmıyor. Asma, badem, kiraz gibi başta olmak üzere farklı çeşitlerde ağaçları yaşadığı köyün çevresine diken Erol, devamlı olarak ektiği ağaçları ziyaret ederek budayarak bakımlarını yapıyor. Diktiği ağaçlarla köyünü yeşillendirmenin mutluluğunu yaşayan Erol, en büyük hüznünün ise öldüğünde ağaçlarının kimsesiz kalması olduğunu belirtti.

Yaşına aldırış etmiyor, ‘bozkır’ı diktiği ağaçlarla yeşillendirdi

“Küçük yaşlarımdaki ağaç sevgisi ile başladım”

Ağaçlarına bakım yaparken yorulmadığını ve kendisini hastalıklardan koruduğuna inandığını belirten Osman Erol, “Ben ağaç dikmeye, küçük yaşlarımdaki ağaç sevgisi ile başladım. Buradaki gibi dört tarlaya ağaç diktim. Kurudu, tekrardan diktim. Bu köye yaşayanlar bir bağı yapamıyor. Ben bu şekilde 5 bağ diktim. Şuanda de buradaki bağı diktim. Şu an buradaki aşılattım. Burası kırsal bölge olduğu için ekseriyetle badem ağacı diktim. Badem kuraklığa dayanıyor, öbür ağaçlar dayanamıyor. Dere kenarlarına badem ağaçlarını dikiyorum, bir müddet sonra baktığımda büyümüş, ağaç olmuş” şeklinde konuştu.

Yaşına aldırış etmiyor, ‘bozkır’ı diktiği ağaçlarla yeşillendirdi

“Öldüğümde ağaçlarıma kim bakacak, bu ağaçlarıma kimse bakmaz”

Köyde yaşayan vatandaşlar tarafından ağaç dikmesinin takdirle karşılandığını söyleyen Erol, “Bugüne kadar 40 bin ağaç dikmişimdir, belki daha da fazlası vardır. Ben hiç yorulmam. Doğduğum tarihten beri yorulmam. Askerden geldiğimde en yoksul, en hastalıklı insan bendim. Ankara’da, Çankırı’da hastanelere gittim. Hiçbir derman bulamadılar. Ankara’da hastanede çıktığımda, ‘Rabbim ben bu kadar ağaç diktim ama derdime çare bulamadım. Ben öleceğim ama ağaçlarıma kim bakar’ dedim. Öldüğümde ağaçlarıma kim bakacak, bu ağaçlarıma kimse bakmaz. Ben köye döndüğümde hastalıktan kurtuldum. Ağaçlara devamlı bakıyorum, suyunu verip budamasını yapıyorum ve bir daha beni göremezsiniz diyorum. Benim testerem, bıçkım hep cebimdedir. Ben hiç üşenmem. Köylüler, ‘senin gibi köyde başka kimse yoktur’ derler, hep beni tebrik ederler” diyerek konuştu.

“Ben bir günde 500 badem ağacı dikerim”

Her sene ağaç diktiğini söyleyen Erol, “Ben bir günde 500 badem ağacı dikerim. Kürekle dağlara dikerim, yere atıp bırakmam. Bunlara devamlı gidip bakar, kontrol ederim. Bu biçimde kaç adet ağaç diktim. Her sene dikerim, gene dikmeye devam ediyorum” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.