Yasemin Şefik’ten Orhan Gencebay’a eleştiri “Hiçbir şey üretmiyor”

Orhan Gencebay, Sabah Gazetesi’nden Tuba Kalçık’a verdiği röportajda müzik sektörünün durma noktasına geldiğini dile getirmiş ve bu riskin Türk kültürüne zarar vereceğini söylemişti. nlü sunucu Yasemin Şefik’ten tepki geldi

Ünlü sanatçının bu sözlerine ünlü sunucu Yasemin Şefik’ten tepki geldi. Şefik, Twitter hesabından “Hiçbir şey üretmeyen müzik insanın kalkıp ‘müzik durma noktasına geldi eskisi gibi üretim yapılmıyor’ açıklaması gibi ülkenin hali” diyerek Gencebay’a göndermede bulundu. Konuyla ilgili ünlü sanatçının ne tepki vereceği ise şimdiden merak konusu oldu

ORHAN GENCEBAY NE DEMİŞTİ?

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay, Sabah Gazetesi’nden Tuba Kalçık’a verdiği röportajda müzik sektörüyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Müzik sektörünün durma noktasına geldiğini belirten Gencebay, “Üretim durmak üzere müzikte. Geçen sene ancak 200 civarında albüm yapılmış. Avrupa’da bu rakam 30 bin civarında. Yeni besteler ve sanatçılar çıkmıyor anlamına geliyor bu rakamlar. Üretim olmazsa müziğimiz de yok olur. Her nesil kendine göre özelliklerini ve dinamiklerini yansıtarak müziğimize katkı sunmak zorundadır. Bu yapılmazsa, biz kendi kültürümüzün asimile olma riski ile karşı karşıya kalırız” diyerek tehlikenin ne kadar büyük olduğuna dikkat çekti.

“AVRUPA 310 YIL ÖNCE HALLETMİŞ”

Son dönemde müzik dünyasında yaşanan telifsiz şarkı kriziyle ilgili düşüncelerini paylaşan usta sanatçı “Telif yasası konusunda hâlâ yeterli bir düzeyde değiliz. Ben bu konuda Avrupa Birliği ile daha uyumlu bir yasa çıkarılmasını sektörün geleceği için çok gerekli görüyorum. Onlar bu işi 310 yıl önce halletmiş. Biz ise daha yolun çok başındayız. Eğer oradaki bazı uygulamaları ülkemize getirirsek, müzikte çok daha iyi bir noktaya gideriz” dedi.

“MESLEK BİRLİKLERİ YETERLİ DEĞİL”

Öte yandan müzikle ilgili meslek birliklerinin yetersiz kaldığını dile getiren Gencebay, “Meslek birliklerindeki bazı arkadaşlar canla başla çalışıyor, bunu da belirteyim ama işi bilmeyenler de var. Herkesin önceliği sanatçının haklarını korumak ve müziğimizi yaşatmak olmalı. Benim tek derdim bu. Bence birliklerin yönetim biçimleri de Avrupa Birliği hukukuna uygun bir biçimde yeniden düzenlenmeli. Sanatçının hakları koruma noktasında devletimizin de önümüzdeki engelleri kaldırması gerekiyor. Bu konuda devletimizden de destek bekliyoruz” diyerek Türkiye’nin atması gereken adımlara dikkat çekti..

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı