adplus-dvertising

Yaşamın kökenlerini araştıran Türk akademisyene AB’den destek

Nanoyapılar konusunda uzman, uzay araştırmalarıyla dünyada öncü akademisyenler arasında gösterilen Doç. Dr. Doğan Erbahar’ın hayatın kökenlerini araştırdığı ‘NanoSpace’ isimli bilimsel projeye AB’den destek geldi. Araştırma, 37 ülkeden 118 bilim insanını bir araya getirecek.
Takip et
Yaşamın kökenlerini araştıran Türk akademisyene AB’den destek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doç. Dr. Doğan Erbahar’ın önericileri arasında bulunduğu “Carbon Molecular Nanostructures in Space” (Uzaydaki Karbon Moleküler Nanoyapıları) adlı Avrupa Birliği COST (Cooperation in Science and Technology) aksiyonunun desteklenmesi onaylandı. 2022 senesinin sonbaharında başlayacak ve 4 sene kadar sürecek olan ‘NanoSpace’ çerçevesinde karbon nanoyapıların uzaydaki miktarı, oluşum mekanizmaları, astrokimya ve astrobiyolojideki rollerinin araştırılması hedefleniyor.

Yaşamın kökenlerini araştıran Türk akademisyene AB’den destek

Nanoyapılar üstüne uzmanlığa sahip olan Doç. Dr. Doğan Erbahar uzaydaki fullerenler konusundaki incelemelerin dünyadaki öncüleri arasında yer alıyor. 2015 senesinde fulleren moleküllerinin uzayda bol miktarda bulunduğunun keşfedilmesinin yeni bir araştırma sahasının ortaya çıkardığını vurgulayan Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğr. Mensubu Doç. Dr. Doğan Erbahar o tarihten beri Avrupalı meslektaşları ile üstünde çalıştıkları fikirlerin filizlenip giderek disiplinlerarası bir karaktere büründüğünü ve bunun sonucunda bir COST aksiyonu önerisi hazırladıklarını dile getirdi.

Yaşamın kökenlerini araştıran Türk akademisyene AB’den destek

“Hayatın kökenleri üstünde rol oynamış olabilir”

Aksiyon önerilerinin desteklenmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Doç. Dr. Doğan Erbahar hâl-i hazırda yüksek lisans danışmanlığını yürüttüğü ve Doğuş Üniversitesi bünyesinde bursiyer olarak çalışan Eftal Gezer ile beraber fulleren moleküllerinin hayatın kökenleri üstünde oynamış olabileceği rolü araştırdığını söyleyerek bu aksiyonun incelemeye çok büyük bir sinerji katacağını söyledi.

Yaşamın kökenlerini araştıran Türk akademisyene AB’den destek

COST aksiyonu nedir?

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen COST aksiyonları akademiden KOBİ’lere, kamu kuruluşlarından özel kurumlara kadar uzanan geniş bir yelpazeden gelen araştırmacıları ve yenilikçileri bir araya getiren disiplinlerarası araştırma networkleri olarak işlev görüyor. Yeni gelişen alanlar da dahil olmak üzere tüm bilimsel ve teknolojik disiplinlere açık olan COST aksiyonları Avrupa ülkelerinden bilim insanlarının seçtikleri bir konuda yapacakları incelemeleri yürütmeleri için 4 sene kadar süre ile aktif bir ortam yaratıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.