Yazın Kurtarıcısı: Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre en ideal güneş kremi hangisidir? Doğru güneş kremi nasıl seçilir ve kullanılır?

Yazın Kurtarıcısı: Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun güneş kremi hangisidir? İşte, yazın ve plajların en büyük kurtarıcısı hakkında bilmedikleriniz. 

En doğru güneş kremi nasıl seçilir? En iyi güneş kremi önerileri nelerdir? Yazın gelmesiyle güneş ışınlarının zararlı ultraviyole etkilerinden cildimizi korumak için çareler aramaya başlarız. Bu konudaki en büyük yardımcısı yüksek koruma faktörlü güneş kremleridir.

Güneş kremi, gündüz cilt bakımı rutininizde çok önemlidir. İster birkaç saatliğine dışarı çıkın, ister plajda veya havuz kenarında tatil yapın, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için doğru güneş kremini uygulamak gerekir. Peki, güneş kremi nasıl seçilir? Güneş kremi satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? İşte, en iyi güneş kremi önerileri!

DOĞRU GÜNEŞ KREMİ NASIL SEÇİLİR?

UV radyasyonuna sürekli maruz kalma nedeniyle cildiniz çeşitli sorunlara karşı savunmasız hale gelir. Cilt hasarına, kırışıklıklara, güneş yanıklarına ve hatta cilt kanserine neden olabilir. Dışarı çıkmaktan kaçınamayacağımız için cildi güneş kremi ile korumak en iyisidir.


Bir güneş kremi seçerken, belirli bileşenlere karşı olabilecek alerjilerinizi, güvenliğini ve potansiyel toksisitesini göz önünde bulundurmanız önemlidir. Ayrıca güneş kreminin içeriğindeki maddelerin hormon dengenizi bozmamasına da dikkat etmelisiniz.

1. SPF değerini (Güneş Koruma Faktörü) düşünün

SPF, öncelikle güneş kreminin ne kadar UVB ışığını filtreleyebileceğinin bir ölçüsüdür. En az 15 SPF'li güneş kremi kullanmak, sizi bu günlük UV ışınlarına maruz kalmaktan korumaya yardımcı olacaktır. Uzmanlara göre en ideali en az 30 SPF’li kremlerdir.

2. Üründeki aktif bileşenleri inceleyin

Güneş kremindeki aktif maddeleri kontrol edin. Titanyum dioksit, çinko oksit ve avobenzon içeren formülleri arayın. A vitamini içeren krem ve yağlardan uzak durun.

3. Geniş Spektrumlu SPF kremleri seçin

Geniş spektrumlu ve SPF değeri 30 ila 50 olan bir güneş koruyucu seçin. Cildinizi güneş yanığı ve güneş hasarına karşı daha iyi korumaya yardımcı olur. Ayrıca UVA radyasyonunu önlemeye daha iyi yardımcı olur.

4. Güneş kremi formülasyonuna dikkat edin

Piyasada yaygın olarak kullanılan üç güneş kremi formülasyonu vardır. Bu formların her birinin faydaları olmasına rağmen, doğru kullanıldıklarında hepsi güneş koruması sağlayabilir.

5. Güneşe ne kadar süreliğine çıktığınızı düşünün

En doğru güneş kremi nasıl seçilir sorusuna yanıt ararken, öncelikle güneşte ne kadar zaman vakit geçirdiğinizi hesap edin. Örneğin, ne kadar süreyle güneşe maruz kalacağınızı, güneşin ne kadar güçlü olduğunu ve güneşe maruz kalırken hangi aktiviteleri yapacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Yazın Kurtarıcısı: Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın