Süresiz nafaka kaldırıldı mı?

Mağduriyetlere sebep olan süresiz nafaka uygulamasıyla alakalı Yargıtay’dan emsal bir karar çıktı. Yüksek mahkeme, düzenli geliri olan kadının nafaka alamayacağına hükmetti.

Süresiz nafaka kaldırıldı mı?

Türk Medeni Yasa (TMK) Madde 175 ile gerçekleştirilen ve istismarlar neticesi mağduriyetlere sebep olan 'süresiz nafaka' hakkında Yargıtay’dan kritik bir karar geldi.

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

Türkiye Gazetesi’nde yer verilen habere göre, bir çiftin karşılıklı açılan boşanma davasının temyiz dosyasını inceleyen Yargıtay, emsal bir karar verdi. Yüksek mahkeme, düzenli geliri olan kadının nafaka almasının doğru olmadığına hükmetti.

KARARI BOZDU, KADININ DÜZENLİ GELİRİNE DİKKAT ÇEKTİ

Türk Medeni Yasası’nun "Boşanma yüzünden fakirliğe düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için öbür taraftan mali kuvveti oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz" hükmünü içeren 175. maddesine atıfta bulunan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu ve Bölge Adliye Mahkemesinin kararını kaldırdı.

Yüksek mahkeme, kadının sosyal güvencesi olan bir işte çalıştığına, düzenli gelirinin bulunduğuna dikkat çekti.

SÜRESİZ NAFAKA MAĞDURİYET ÜRETİYOR

Tazyik hapsi, önlem nafakası ve genç evlilik gibi süresiz nafaka da aile kurumunu yıpratan uygulamalar arasında yer alıyor. TMK Madde 175 ile gerçekleştirilen süresiz nafaka, günbegün mağduriyet üretmeye devam ediyor.

Uzun süredir çözüm bekleyen süresiz nafaka mağdurları, yasal düzenleme ile istismarın önüne geçilmesini istiyor.

Süresiz nafaka kaldırıldı mı?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın