Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
HAFİF YAĞMUR
17°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Yaşam O ilimizde dikkat çeken manzara! Muhtar, "Tehlike arz ediyor" diyerek anlattı

O ilimizde dikkat çeken manzara! Muhtar, "Tehlike arz ediyor" diyerek anlattı

Konya’nın Çumra ilçesinde yüzey yarığı oluştu. Yüzey yarıklarını bölgede hayvanlarını otlatan çobanların fark ettiğini söyleyen Adakale Muhtarı Etem Kutlu, "Yarıklar 2,5 kilometre uzunluğunda, bazı yerleri 7-8 metre derinlikte. Bu da tehlike arz ediyor, çobanlar ve köylüler tedirgin" dedi. Mahalle sakinlerinden Saffet Danalı ise "Köylüler olarak endişeliyiz" ifadelerini kullandı. Konya Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fetullah Arık ise yarıklarla ilgili açıklama yaptı.
yazar
Güven KOCAAVCI
Haber Bey'i
O ilimizde dikkat çeken manzara! Muhtar, "Tehlike arz ediyor" diyerek anlattı

Konya'nın Çumra ilçesinde yer altı sularının çekilmesi ve kuraklık nedeniyle ortaya çıkan sorunlar artarak devam ediyor. İlk belirlemelere göre, derinliği 8 metreyi bulan ve 2,5 kilometre uzunluğunda olan yüzey yarıkları oluşmaya başladı.

Yer Altı Sularının Çekilmesi ve Kuraklık Etkisi

Çumra'nın Adakale Mahallesi'nde bulunan Hotamış Gölü havzasında, 3 yıl öncesinde başlayan yarıkların oluşumu devam ediyor. Bu durum, yer altı su seviyesinin düşmesiyle zemin çökmelerinin artması sonucunda ortaya çıkan bir yüzey deformasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Derinliği 8 metreye kadar ulaşabilen bu yarıklar, özellikle yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı.

Çobanlar ve Köylüler Endişeli

Kuraklık ve yer altı sularının çekilmesi sonucu oluşan yüzey yarıkları, Adakale Mahallesi'nde yaşayanları tedirgin ediyor. Mahalle Muhtarı Etem Kutlu, yarıkların özellikle hayvan otlatma alanlarında dikkat çektiğini belirtti. Yaşanan zemin çökmesi ve yarıkların uzunluğu göz önüne alındığında, bölgedeki çobanlar ve köylüler arasında ciddi bir endişe hakim.

Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Açıklama

Konya Teknik Üniversitesi Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, yarıkların oluşumunun hızlanmasında kuraklığın etkili olduğunu vurguladı. Yüzey yarıklarının yer altı sularının çekilmesi ile ilişkili olduğunu aktaran Arık, durumu şu şekilde açıkladı: Yarıkların oluşumu malzemenin suyunu kaybetmesi ve sıkışarak hacminin azalması sonucunda meydana gelir. Bu durum, fazla sıkışanla az sıkışan arasında kırık oluşmasına neden olur. Yarıklar genellikle havza kenarlarında görülür ve derinlikleri 8-9 metreye, genişlikleri ise bazen 5-6 metreye kadar ulaşabilir.

Tedbir Alınması Gerekiyor

Prof. Dr. Fetullah Arık ayrıca, yarıkların aniden oluşacağına dair belirtiler verdiğini ve bu nedenle önceden tedbir alınabileceğini belirtti. Kuraklık devam ettiği sürece yüzey yarıklarının oluşmaya devam edeceğini ifade eden Arık, Adakale'de yaşanan durumun havzada sıkça görüldüğünü ve kuraklık devam ettiği sürece bu tür olayların yaşanmaya devam edeceğini aktardı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Meteoroloji'den 19 il için dikkat çekici uyarı: Kuvvetli yağışlar Geliyor

Meteoroloji'den 19 il için dikkat çekici uyarı: Kuvvetli yağışlar Geliyor

Sponsorlu bağlantılar