Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
HAFİF YAĞMUR
17°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Yaşam Kızılırmak Deltası UNESCO statüsüne kavuşmak istiyor

Kızılırmak Deltası UNESCO statüsüne kavuşmak istiyor

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kuş türlerine ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası UNESCO statüsüne kavuşmayı bekliyor.
yazar
Didem Bektaş
Editör
Kızılırmak Deltası UNESCO statüsüne kavuşmak istiyor

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kuş türlerine ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası UNESCO statüsüne kavuşmayı bekliyor.

365 kuş türüne ev sahipliği yapan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası, aynı zamanda Türkiye'nin kuzeyindeki Samsun ilinde nesli tehlike altında olan türlerin yaşam alanı olarak da hizmet veriyor.

Kızılırmak’ta nesli tükenmekte olan kuşlar ve canlılar korunmalı

Kızılırmak Deltası Sulak Alanı Başkanı Mustafa Güler, deltanın, Türkiye'nin 26 havzasından biri olan Kızılırmak Havzası içinde yer aldığını, hem batı hem de doğu kıyılarında benzersiz doğal koşulların bulunduğunu ve bu durumun irili ufaklı göllerin oluşmasına yol açtığını belirtti.

"Türkiye'de 500 kuş türünün bulunduğu biliniyor ve Kızılırmak Deltası kuş varlığı açısından son derece önemli bir alan. Şu ana kadar bölgede 365 kuş türü tespit edildi. Bu da kuşların yaklaşık yüzde 75'ini oluşturuyor." diyen Güler, Kızılırmak Deltası'nın "kuş üremesi, kışlaması ve göçü" açısından önemli olduğunu belirterek, deltanın sonbahar ve ilkbaharda göç eden kuşlar açısından önemini vurguladı.

Kışın delta, 100.000 ila 150.000 arası su kuşu popülasyonuna ev sahipliği yapıyor. 1992 yılında yapılan bir araştırma, 88'i doğrulanmış olmak üzere yaklaşık 140 kuş türünün deltanın yaşam alanı içinde yuva yaptığını ortaya çıkardı.

Bölgede toy kuşu, mor balıkçıl, kara leylek, kaşıkçı, patka, su yolu, kırmızı tepeli elmabaş, ferruginous ördek, smew, kısa parmaklı yılan kartalı, turna, turna gibi 157 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sakallı Kamış, Kara Kanatlı Uzunbacak, Kara Başlı Martı, Bataklık Harrier ve Çekirge Ötleğen diğer türler.

Bölgede tespit edilen kuş türlerinden UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne alınması düşünülen kuş türlerinden 18'inin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu, 21'inin ise nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlendi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Rusya Ukrayna savaşında sıcak gelişme! Kara saldırısını durdurma sözü verildi

Rusya Ukrayna savaşında sıcak gelişme! Kara saldırısını durdurma sözü verildi

Sponsorlu bağlantılar