Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
AÇIK
19°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Yaşam İstanbul'da en çok bu ilçeler yanıyor

İstanbul'da en çok bu ilçeler yanıyor

İstanbul'da yapılan bir araştırmada, plansız kentleşme ve ormansızlaşmanın hızlı nüfus artışıyla birleşerek sıcaklıkların artmasına sebep olduğu ortaya çıktı. Yazın en yüksek sıcaklıklar Kartal ve Maltepe'de, en düşük sıcaklıklar ise ormanlık Çatalca'da hissediliyor.
yazar
Emrah
Yönetici
İstanbul'da en çok bu ilçeler yanıyor

İstanbul'da Hızlı Nüfus Artışı ve Plansız Kentleşme Sıcaklıkları Etkiliyor

İstanbul'da yapılan bir araştırmada, hızlı nüfus artışı ve plansız kentleşmenin, sıcaklıkların daha fazla hissedilmesine neden olduğu ortaya çıktı. Megakentte, yaz aylarında en yüksek sıcaklıklar Kartal ve Maltepe'de hissedilirken, ormanlık alanlarla çevrili Çatalca'da sıcaklık daha az hissediliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Toros önderliğinde, Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Yiğitalp Kara ve İTÜ doktora öğrencisi Merve Yılmaz tarafından yürütülen çalışma, İstanbul'un 30 farklı meteorolojik istasyonundan elde edilen verilerle gerçekleştirildi.

İstanbul'un Farklı İlçelerindeki Sıcaklık Değişimleri

Araştırmada, İstanbul'un farklı ilçelerindeki sıcaklık değişimleri incelendi. Yaz aylarında sıcak hava en fazla Kartal ve Maltepe gibi güney kesimlerde hissedilirken, kuzey kesimlerdeki ilçeler de etkileniyor. Çatalca'nın, ormanlık alanlarla çevrili olması nedeniyle sıcaklıktan en az etkilenen ilçe olduğu belirlendi. Araştırma görevlisi Yiğitalp Kara, hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme ve ormansızlaşmanın sıcaklıkların artmasına sebep olduğunu vurgulayarak, bu durumun özellikle kentsel ısı adasının güçlenmesine yol açtığını ifade etti.

Sıcaklığın İnsan Sağlığına Etkisi

Kara, iklim değişikliğinin insan sağlığı ve termal konfor üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek, yaz aylarında yüksek sıcaklığın yaşam kalitesini ve ruh sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti. İstanbul'un güney kesimlerindeki ilçelerin, kuzey kesimlerine göre daha fazla sıcaklıktan etkilendiğini tespit ettiklerini dile getiren Kara, beton ve asfalt gibi yüzeylerin sıcaklığı daha çok emdiğini ve tuttuğunu, bu yüzden ormanlık bölgelerde sıcaklığın daha az hissedildiğini sözlerine ekledi.

İstanbul'daki Bağıl Nem Oranları ve Sıcaklık Değerleri

Araştırmacılar, İstanbul'daki bağıl nem oranları ve sıcaklık değerlerini de inceledi. Yaz aylarında en yüksek ortalama hava sıcaklıkları Kartal'da 25, Bakırköy'de 24,7 ve Kadıköy'de 24,6 derece olarak ölçüldü. En düşük sıcaklıkların ise Çatalca'da 20,9, Arnavutköy'de 22,8 ve Çekmeköy'de 22,7 derece olduğu belirlendi. Bağıl nem oranlarının yüksek olduğu Çatalca, Arnavutköy, Şile ve Adalar bölgelerinde sıcaklığın daha az hissedildiği gözlemlendi. Araştırmacılar, kentsel alanlarda bağıl nem oranının ve sıcaklık değerlerinin yüksek olduğunu, bu durumun insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceğini vurguladı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Bursa'da inşaatta feci ölüm

Bursa'da inşaatta feci ölüm

Sponsorlu bağlantılar