Depremzedelerin Yaşayacağı Kalıcı Prefabrik Köy Evleri

6 Şubat’ta art arda meydana gelen Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan depremleri ülke olarak hepimizi derinden üzdü.

Depremzedelerin Yaşayacağı Kalıcı Prefabrik Köy Evleri
Betonarme evlerin yıkılmasıyla binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken binlercesi de yaralandı. Milyonlarca insanın evleri oturulamaz hale geldi. Doğudan Batıya fay hatlarıyla çevrili ülkemizde bu büyüklükte depremlerin meydana gelmesi bilimsel olarak mümkün. Ancak deprem bölgelerinde kullanılan konut modelleri can kaybının artmasındaki en temel etken.

Betonarme Konutlara Çelik Ev Alternatifi Değerlendirilmeli

Ülkemiz genelinde deprem risklerine rağmen konut üretiminde en çok kullanılan yöntem betonarme konutlar. Betonarme konutları depreme güvenli hale getirebilmek oldukça maliyetli. Deprem dayanımı açısından yüksek katlı binalarda sık demir örgülü perde beton kullanılması yapı güvenliği açısından önemli. Bu durum inşaat maliyetlerini de oldukça artırıyor. Betonarme binalara önemli bir alternatif olarak çelik evler yüksek deprem riski taşıyan bölgelerde kullanımı yaygınlaştırılabilir. Çelik evlerle hem yatay mimari konsept korunur hem de depreme karşı önlem alınmış olur.

Deprem Güvenliği için Betonarme Yerine Çelik Evler

Çelik ev sistemi ABD başta olmak üzere gelişmiş Avrupa ülkelerinde çok yaygın kullanılan güvenli konut modeli. Kırılgan olmayan esnek yapı özelliğiyle çelik yapılar deprem esnasında oluşan büyük kuvvete karşı en iyi mukavemet sağlar. Binalar esneyerek sallanır ancak yıkılmadan ayakta kalır.

Tam Deprem Güvenliği Çelik Evlerde

Çelik evin ana taşıyıcı sisteminde çelik metal taşıyıcı direkler kullanılıyor. Taşıyıcı direklere duvar bloklarında kullanılan çelik karkaslar da eklenerek bina bir bütün halinde çelik yapıya dönüşüyor. Aynı sistem çatıda da devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında çelik evler duvardan çatıya çok güvenli özellikte.

İnşa Sürelerini Azaltan En Hızlı Konut Yöntemi Çelik Ev

Güvenlik sorunlarının yanı sıra inşa süreleri açısından da betonarme yapılar çok uzun süreçler gerektiriyor. Bunun yerine modern üretimli çelik ev sistemi kullanıldığında güvenli evleri çok daha kısa zamanda inşa etmek mümkün. Çelik ev modelini kullanarak deprem bölgesinde acil ihtiyaç duyulan kalıcı konutlar için 1 yıl beklememize gerek kalmayacak. Ön üretimi fabrika tesislerinde gerçekleştirilen çelik ev sahada üretim gerektirmiyor. Sadece montajlanıyor. Saha üretimi gerektirmediğinden çelik ev sahada inanılmaz sürelerde hazır hale geliyor.

Sektörün Markaları Deprem Konutları İçin Elini Taşın Altına Koyuyor

Çelik ev sektöründe güvenli evler üreten çok sayıda firma var. Karmod bu firmalar arasında öne çıkıyor. Güvenli çelik evleri merak edenler adresinden inceleyebilirler.
Depremzedelerin Yaşayacağı Kalıcı Prefabrik Köy Evleri
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın